Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Arazi Keşif Robotu
#1
Arkadaşlar Merhaba ben Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği 3.Sınıf Öğrencisiyim...

Okuldan Bilimsel Araştırma Projeleri(BAP) kapsamında "Otonom ve Manuel Kontrollü Arazi Keşif Robotu" Projeme destek aldım ve projemi Raspberry Pi ile gerçekleştiriyorum..

Projemi biraz açacak olursam Robot Raspberry vasıtasıyla 6 DC 2 step motor kontrolü yapacak bunun dışında bulunduğu ortamdan görüntü aktarımı yapacak..Ortamın sıcaklık nem değerleri kullanılan akünün kalan miktarını ve ilerki seviyelerde Arduino ile haberleştirerek 2 adet robot kol eklemeyi düşünüyorum.Tüm bu sistemi 3G ile yapacağım..Şöyleki 3g vınn ile sanal sunucu açarak port yönlendirmesi yapılacak.Böylece modem internete açılmış oluyor...Webiopi aracılığıyla Raspberry Pi GPIO ları yönetilecek ve Kamera Modülünden görüntü aktarılacak..


Şimdiye kadar görüntü aktarmak dışında gerisini yaptım..Ancak normal kablolu modemle yaptım..

Bunun için birkaç sorum olacak...

1)Tüm bunları 3G modem ile yapmak mümkün müdür?
2)Webiopi Girişlerinde Cookie ayarları yapamıyorum buda robot için bir güvenlik açığı oluşturuyor..Yani bir kere giriş yaptıktan sonra her girişte şifre ve kullanıcı adı baştan sorulsun istiyorum..
3)WebİOPi giriş ekranında görüntü işleme yapmayı düşünüyorum..Bu mümkün müdür?Yani kullanıcı yüzü tanımalı giriş yapılsın istiyorum..
4)WebİOPi yi kendimiz düzenleyebiliyoruz güzel birşey ancak.HTML dostasında src yani source olarak webiopi.js var..Javascript bilgim pek olmadığından buradaki dönen olayları anlayamıyorum...Birde webiopi içinde C kodları mevcut.Yani webiopi ile yaptığım projede python kodlarıyla macro yazarak webiopi yi değiştirebiliyorum ancak proje bittiğinde projenin yazılımı %100 bana ait diyemem...

Kısa sözün özü son soru olarak kendimiz bir webiopi hazırlayabilir miyiz?Bunun zorluğu ne derece olur?
Ara
Cevapla
#2
@FYA kısaca cevaplamam gerekirse;

1. Evet mümkün, ama 3g modemden atanan ip eşsiz bir ip olmalı, ddclient gibi dinamik dns sunucusu kurarak projem.no-ip.com gibi erişebilirsiniz 3g modemli bilgisayara (ama denemedim). Bunun yerine 802.11n destekli bir wifi modem ve alıcısı ile 300 metre mesafede wireless olarak da kullanabilirsiniz.
2. WebIOPi parola özelliğini destekliyor kendi içinde. burada detaylı bilgi mevcut.
3. WebIOPi bunun gibi bir özellik sunmuyor henüz. Yüz tanıma ayrı algoritma, ama kimin kimin yüzü olduğunu çıkartmak apayrı bir olay. Kodlansa bile Raspberry Pi'nin bunu etkin biçimde kullanabilecek donanımı olacağını düşünmüyorum.
4. WebIOPi Javascript kodları hakkında tüm bilgiler şu wiki girdisi içinde mevcut.
WebIOPi ayrıca Python ile e kullanılabiliyor.

Valla yazılabilir, ama çok zaman alacaktır, Örneğin PHP Projelerde Laravel gibi bir framework kullanıyorum ben, ama açık kaynak olduğu için faydalandım diye belirtiyorum. Sonuçta bir araya getiren sizsiniz.
Hayır hiçbir türlü %100 yine olmaz zaten, kullanılan python kütüphanelerini de siz yazmadınız, siz yazmış olsanız bile python dilini siz çıkartmadını Smile Bence çok takmayın derim o konuya..
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#3
Hocam cevaplarınız için teşekkürler..

1)3g modemden istediğim yerden kontrol etmek gibi bir durum var hocam..Ayrıca dediğiniz gibi yaparsam manyetik alanlarla akalaı bölümlerde sorun çıkaracaktır...
Modemde raspberry nin mac adresinden İP sini sabitliyordum.Ancak bu tabi local ip,global ip nasıl sabitlenir ki?

2)Hocam parola değiştirmede sıkıntım yok kendi kullanıcı adı ve parolamı ayarlıyorum..Sıkıntım şu örneğin giriş yaparken parolayı kaydet diyoruz ya.Orda işte cookilerde sıkıntı çıkıyor.Yani şöyleki örneğin http://78.168.128.1:8000/webiopi yazdığımda artık direk webiopi ye giriş yapıyor kullanıcı adı ve şifre sormuyor.Yani ben kullanıcı adı ve şifreyi kaydettirmek istemiyorum..

3)Önceden tanımlanmış bir yüz olacak hocam..örneğin sizin yüzünüz önceden tanımlandı konuldu.Giriş sayfasında bilgisayarınızın webcami vasıtasıyla yüzünüzü tanımak mümkün değil midir?

4)Bahsettiğiniz yerdeki kodları daha önceden incelemiştim hocam zaten değişiklikleri orda yapıyoruz ancak orda şöyle birşey var 6. satırda "<script type="text/javascript" src="/webiopi.js"></script>" bu kod benim kafamı karıştırıyor..
Ara
Cevapla
#4
1 ) dinamik dns işte ip değilse bile size isim.no-ip.org gibi bir sabit subdomain veriyor. kuracağınız client de her zaman bunu güncelliyor.

2 ) tarayıcı onu sorar kaydedeyim mi diye. Ona yapılacak bir şey yok. Ön tarafına PHP vs. ile login sayfası gibi bir şey kodlamalısınız o zaman.

3 ) Malesef o konuy hakkında bilgim yok. Yüz algılama openCV gibi kütüphanelerde var, ama kimin yüzü olduğunu hesaplamak çok daha kompleks bir işlem. Bakış açısından tutun da sakal, saç değişimi, ışık bile çok etkiliyor. Bu bulunsa olsa bile Raspberry Pi'nin işleme gücünün yetersiz kalacağını düşünüyorum.

4) Örneğin jQuery ile bir slider yazdınız, önce jQuery'yi , sonra slider'ın js kodlarını çekersiniz, en son kendi yazdığınız projem.js gibi bir dosyada slider'ın parametrelerini tanıtıp işleme başlarsınız. Çok düşünmenize gerek yok bence, ha ama eğer öğrenmek istiyorsanız hepsini teker teker kodları didiklemelisiniz, ki bu ayrıca gelişmiş javascript bilgisi gerektirir, burada onu anlatabilmem imkansız.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#5
Cevaplarınız için çok teşekkürler Arda Bey..Projem bittiğinde inşallah burada paylaşırım Smile
Ara
Cevapla
#6
@Arda bey NO İP ile dynamic DNS araştırdım bu dediklerinizi yapmak NOİP ile mümkün mü?

Örnek bir çalışma
Ara
Cevapla
#7
@FYA aynen mümkün, sitemizde de bir makale var bunun hakkında: Raspi Smile

http://www.raspi.gen.tr/2013/04/30/raspb...namik-dns/
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#8
ben de evde dvr cihazıma bağlanmak için noip hizmetini kullanıyorum. dikkat edeceğiniz önemli bir nokta var. noip kullanırsanız en az ayda 1 siteye girip ben burdayım demeniz lazım. yoksa hesaplar iptal ediliyor.
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
---------------------------------------------
Raspberry Pi Model B 256 Mb
Raspberry Pi Model B+
Cevapla
#9
Konu saptırmak gibi olmasın da, No-ip de şart değil tabi, mesela ben Afraid FreeDNS kullanıyorum, cronjob ile güncelliyor, ekstra bir servis de kurmuyorum bu sayede arka plana.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#10
NOİP yi geçtim şuan garip bir şekilde webiopi nin arayüzünü değiştiremiyorum...Webiopi 0.7.0 son sürümü kullanıyordum.Arayüzünüde değiştirmiştim ancak arayüz kendi kendine eski haline döndü.Yani normal webiopi oldu...

burdaki adımları tekrar tekrar yapmama rağmen olmuyor kafayı yedirtcek en son bana Smile
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi