Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Arm İşlemci Belirleme
#1
Arkadaşlar Merhabalar, 

Arm mimarısını kullanarak, yüz tanıma sistemi yapmak istiyorum. Bu projemde Arm mimarisine dayanarak çalışmak ve kartımı baştan tasarlamak benim için asıl projedir. Şöyle ki, işletim sistemi gömülebilen A serisi Arm işlemciler ile birlikte RAM, USB, ETHERNET, KAMERA gibi eklentilere sahip olan bir kart dizayn edip, içine linux işletim sistemi kurarak ilerlemeyi planlıyorum. Aslında kısaca özetlemek gerekirse, Raspberry Pi gibi bir kartı kendim tasarlayıp, içine işletim sistemi atarak, kameradan gelen görüntüden yüz tanıma, wifi' a bağlarak ortak bir ağ içerisinde bu görüntü sistemine ait datalar bulunacak vs. vs. .. 

Şuan ki asıl mevzum: İşlemci olarak Cortex A9 veya A8 seçeneklerini taradım. Belki daha doğru olanı bana önerebilirsiniz. Araştırmalarım neticesinde, A9 gibi bir işlemci aslında çekirdek oluyor, bunun yanına Ram,Usb, Ethernet, Camera gibi eklentileri ekleyip bizim gördüğümüz yaklaşık 1.5cmx1.5cm lik siyah işlemci (Örneğin Raspberry Pi de Broadcom, Texas Ins. var.. Firmalar bu arm çekirdeğini alıp içine Ram vs. eklentileri ekleyip piyasaya sunuyor sanırım). Yani ben bu kısımda nereden alabilirim ve hangi firmanın ürününü almalıyım yukarı da belirttiğim özelliklere göre. Az çok yardımcı olursanız sevinirim. 

Çalışmalarımı bu başlık altında ilerlettikçe sizlerle paylaşarak, benim gibi ilk başta takılmalar yaşayan arkadaşlara yardımcı olabiliriz. 

Teşekkür ederim, iyi forumlar. 


Cool
Ara
Cevapla
#2
Güzel proje fakat burada sizin spesifik sorularınıza cevap verebilecek pek fazla kişi olduğunu sanmıyorum (kişisel görüşüm).
Yabancı sitelerden daha net sonuç alırsınız gibi geliyor.

Başarılar şimdiden...
Ara
Cevapla
#3
Selamlar...
Projenizi kendiniz için mi yoksa satış için mi geliştirmek istiyorsunuz? Eğer amacınız her bir elemanı tanımak, elemanların birbiriyle bağlamak, PCB çizmek vb ise işiniz zor ve şahsen boşu boşuna Amerikayı keşfetmenize gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu konuda tahmin edemeyeceğiniz bir sürü sorunla uğraşacaksınız. En basitinden bir örnek vereyim: 2 entegreyi birbiriyle haberleştireceksiniz diyelim. Bağlantınız doğru olduğu halde bağlantıda kopmalar meydana gelebiliyor ve bu sorun genelde PCB yerleşimindeki hatalardan dolayı oluyor.
Eğer yapmak istediğiniz yüz tanımadan ibaret ise ve linux işletim sistemini kullanmak istiyorsanız aşağıdaki gibi AIO modüllerinden alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Bu modüller belli standartlarda üretilip, milyon tane testten geçtikten sonra satışa çıkarılıyor. Bizlere ise sadece çevre elemanlarını seçip kart tasarlamaktan ibaret oluyor.

ariag25_main.jpg

Yukarıdaki arkadaşın adı ve özellikleri ise şunlar:

Firma: http://www.acmesystems.it/
Aria G25
  • 400mhz arm a9 işlemci
  • 256mb ram
  • 10/100ethernet
  • 6 uart
  • 3usb
  • 60gpio
  • 4 a/d

Dipnot: Mesela bu modülün PCB'si 8 katmanlı imiş surprised.jpgsurprised.jpgsurprised.jpg
Ara
Cevapla
#4
@ucahmetuc tavsiyeniz için teşekkür ederim. Aria G25 in camera desteği olmadığını gördüm. Benimde araştırmalarım neticesinde Texas AM4379 işlemcisini incelemeye başladım. Desteklediği bir çok arayüz vs. var. Ram harici olarak eklenecek. Sence bu nasıl ?

http://www.ti.com/product/AM4379#

bunun da geliştirme kitinin şemasını buldum şurada,

http://www.ti.com/lit/df/tidrc79/tidrc79.pdf
Ara
Cevapla
#5
Kamera desteği yok derken sen galiba kamera pinlerinden bahsediyorsun. Usb bağlantısı olan bir kamera takarsın olur biter, yada ipcam gibi bir şey ile ağ üzerinden görüntüyü çekersin. Neticede görüntü işleme için sana lazım olan şey anlık olarak kaydedilen resim dosyalarından ibaret...

Bu arada dediğin işlemci de işini görür. Ancak tekrar altını çiziyorum. Bunları lego gibi düşünmeyin lütfen..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi