Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Genel birkaç soru
#1
Merhabalar,

Uzun süredir Raspberry Pi alıp kurcalamaya başlamayı planlayıp henüz fiziki bir başlangıç yapmamış birisi olarak birkaç sorum olacak, yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.

Kısaca hakkımda ve başlangıçta yapmak istediklerim:

5 yıldır aktif olarak web porgramlamalarıyla ilgilenmekteyim, PHP ve kendime yetecek kadar Linux sunucu bilgisine sahibim lakin elektronik bilgim yok. Temelde ilk yapmak istediğim 4-5 farklı led 'e enerji vermek.

Soru işaretlerim:
  1. Raspberry 2 satın almayı düşünüyorum samm.com yerine yurtdışı kanallarından almak, uğraşa ve beklemeye değer mi?
  2. Raspi 'yi yalın alacağım için hangi wireless kitini ve hafıza kartını tavsiye edersiniz?
  3. Projemde uzaktan röle tetiklemek istiyorum, 40 gpio üzerinden en fazla kaç farklı porttan röle tetikleyebilriim? ve İsteği uzaktan gönderdikten sonra anlık hazırda bekleyen alıcı ne olmalı?
  4. Grafik arayüzüne ihtiyacım olmayacak ve sistem 7/24 internete bağlı çalışacak.
  5. PHP mi yoksa Python mı  ve hangi Linux işletim sistemini tavsiye edersiniz?

Teşekkürler,
Başarılar.
Ara
Cevapla
#2
1. Ek komponentlere birşey diyemem ama RPi'nin kendisini SAMM'den alın bence. Bir sorun olursa muhatabınız olur en azından.
2. Hafıza kartı olarak 16gb'lık bir kart fazlasıyla yeterli olur. Class 10 ve üzeri hızda olanlardan bir tane seç gitsin. Aralarındaki 0.1sn'lik fark bence kimse için önem teşkil etmez. Sadece aldığın ürün garantili olsun. Wifi içinde de desteklenen modellerden birisini almayı tercih et. Linux sürücüyü yükledikten sonra tüm wifi modullerini tanır ama yeni alacaksan boşuna uğraşmaya değmez. EDUP diye nano boyutlu bir modul var. Onu tavsiye ederim.
3. http://pinler.raspi.gen.tr/ adresinde adında GPIO geçen pinleri direkt olarak kullanabilirsin. Ama asıl soruna gelirsem teorikte cevabı sonsuz diyebiliriz. Çünkü herhangi bir haberleşme türü ile bağlayacağın modüller ile bu sayıyı istediğin kadar artırabilirsin. Mesela SPI haberleşmesi için 3 pin harcarsın. Ancak haberleştiğin mikroişlemci ya da modül 144pinli olabilir. Bu durumda 3pin kaybedip -atıyorum- 120pin elde etmiş olabilirsin.
4. Masaüstü işleri için kullanılmayacaksa zaten grafik arayüzüne hiç gerek olmuyor. SSH, RDP vb yollarla cihaza erişebiliyorsun..
5. Bence PHP bilgin iyiyse Apache'yi yükleyip bildiğin yoldan devam et derim. Bir sürü programlama dili var ve hepsi aynı işleri yapıyor. Asıl olay yazanda bitiyor diye düşünüyorum. İşletim sistemi olarak da Raspbian Jessie'yi ya da aynısının Lite'ını öneririm.

Yukarıdakiler şahsi fikirlerim/düşüncelerimdir. Farklı düşünenler olabilir...
Ara
Cevapla
#3
Tekrar Merhabalar,
  1. Gerekli siparişleri tamamladım.
  2. Elbette istenildiği kadar hub mantığı ile çoğaltılabilir; pinleri incelediğimde 2x3v3 gü ve 2x5v güç pini görüyorum, bunlardan birisine switch entegre edip bu sayıyı 20 ye çıkardığımızı düşünelim. Dizi mantığında $ener[0,1,2,3..] gibi enerji on-off yapmak doğru bir mantık mı yoksa farklı bir durum söz konusu mu?
  3. Programlama dili konusunda aslında bir bakıma istediğim yanıtı aldım sizden, kararsızlıkta kalmamın sebebi Phyton ilgim ve bu platformlardaki yoğunluydu ama sanıyorum çok özel bir espirisi yok.
Teşekkürler.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Soru] Raspi Hakkında Birkaç Soru Karakan 0 1,541 06-30-2018, 02:24 PM
Son Yorum: Karakan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi