Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Latte Panda
#1
Sonunda birileri Intel işlemciyi ve Windows10 u Rpi boyutunda bir kartta birleştirmiş.
Arduino uygulamalarına da uygun.
Benim gibi RPi yi sadece torrent ve medya player amacıyla kullanan ve Linux a uzak olanlar için iyi çözüm.
Evet karşılaştırıldığında fiyatı pahalı.
Ama sırf bir transmission için harcadığım saatleri düşündüğümde bana göre değer.

2 versiyonu var.
2GB RAM ve 32GB SD
4GB RAM ve 64GB SD


Kickstarter döneminde 64GB lık versiyonunda Win10 lisansı da veriliyormuş. Ancak, şu anda bu versiyon için Win10 lisansı yok.
Problem de değil zaten...


http://www.lattepanda.com/
https://www.dfrobot.com/index.php?route=...y&path=175
Ara
Cevapla
#2
Ben hala bu mini bilgisayarlarda Linux gibi sapasağlam bir sistem varken Windows'un gerekliliğini anlamıyorum şahsen. 

Windows 10 IoT Core zaten MS yazılımları geliştirmenin önünü açtı,

lakin masaüstü Windows dediğimiz şeyin lisansı bile oldukça pahalıyken bu cihazlarda Linux'ta açılmayan, Windows'ta açılan programlar (Office, Steam, Oyunlar vs) zaten pratikte performanslı olmayacak.

Aklıma gelen tek artısı "sadece Windows'ta çalışan, tekelleşmiş muhasebe programları gibi programların ekranlarını bunlardan göstermek", ama bu da pek mantıklı gelmiyor bana.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#3
Arda benim icin sorun kullanilabilirlik noktasinda basliyor ki herhalde klasik bitmek bilmez windows vs linux tartismasidir.
Malesef windows daha once basladi ve daha yaygin. Linux un yeni halini bilmiyorum ama en basit Rpi medya merkezinde transmission kurmak bile bilmeyen icin cok zor.
Hal boyle olunca kendi adima cozemesem bile ne yaptigim hakkinda az cok fikir sahibi oldugum bir platformda bir sey kurcalamak daha cazip.
Ara
Cevapla
#4
Linux dediğimiz aslında sadece kernel kısmı, donanımların (ses, görüntü, wifi vs.) algılanmasını sağlıyor, işletim sistemi aslında tamamen GNU (gnu/linux diye görmüşsünüzdür illa ki).

GNU (Gnu's Not Unix gibi değişik bir açılımı da var) da Unix'e baya benzemekte. Unix de Windows'tan daha önce vardı (1971 ile 1985). Biraz tekelcilik yürüyor işte burada. Programlar sadece Windows'a çıkmasa, paketleri tek tıkla kurulabilecek şekilde ayarlanmış olmasa, laptoplar Windows kurulu gelmese böyle olmazdı dünyadaki bu durum kesinlikle.

Ben de tam tersine inanıyorum açıkçası. Bir şeye tıkladım mı Windows'ta arka planda neler olup bittiğini bilemiyorsunuz. Biraz alışkanlık diyebiliriz.

Media center uygulamaları gibi şeyleri kurmak da dağıtımdan dağıtıma değişiyor. Burada tek artısı Microsoft'un tekelciliği (bir tane Gnu/Linux dağıtımı olsa böyle olmazdu durum mesela Linux ortamında da). Çoğu paketi kurmak indirip çifttıklamak veya Linux'un paket yönetimi merkezi (app store)'undan çekmekten çok farklı değil. Buradaki yeterlilik dağıtıma bağlı biraz da.

Transmission kurmanın veya medya merkezi kurmanın zorluğunun sebebi Linux dağıtımında değil, programı paketleyende aramak biraz daha mantıklı bence, "eksik hissedilen her şeye" Windows ortamında tek tıkla "download for windows" varken Linux'a paket vermiyorsa Linux dağıtımı ne yapsın? Bütün bu yazılım merkezi ve repolar bu sebepten doğdu biraz da. Linux dağıtımları geliştiricileri bu yazılımları kendileri derliyor, kendi kendi app store'una ekliyor, işletim sistemi ve de diğer yazılımlarla, masaüstü ortamları ile uyumluşuğunu test ediyor, gerekiyorsa yamalıyor ve de "apt-get install paketadı" na kadar indirgiyorlar son kullanıcı için. Ama bu da nereye kadar / hangi birine kadar yetişilebilir ki ?
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi