Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Makale] ARPI600 sensor kit adım adım kurulum
ARPI600 + sensor kit + waveshare wiki = adım adım kurulum

Aşağıda anlattıklarımdan başka herhangi ekstra eksik-fazla işlem yapmadım

Öncelikle; aşağıdaki yazım hatalarından dolayı özür diliyor, editörlük yapmaktan kaçmıştım zaten, ancak oldukça net bir dil kullandım.

kısaltmalar
Raspberry: RPi3
Wiki: www.waveshare.com/wiki/ARPI600 adresinden alıntılar

işletim sistemi hazırlığı;
https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/ adresinden
RASPBIAN STRETCH WITH DESKTOP Image with desktop based on Debian Stretch
Version:September 2017 indirdim

image dosyasını https://etcher.io/ adresinden indirdiğim Etcher yazılımı ile
16 GB'lık SD karta yazdım. SD kartı RPi3'e taktım, çalıştırdım.

RPi3'i WiFi ile internete bağladım, default ayarları ile çalışıyor.

Wiki'de ilk paragraf;
How to start up serial debugging function
Wiki 1. Please install a USB to UART driver (cp2102 driver) before applying Raspberry Pi board. After the installation, please open Device Manager to check whether the PC can identify the USB to UART driver.

Özetle diyor ki; Masaüst bilgisayarınızdan RPi3'e erişmek için, bilgisayarınıza USB to UART driver (cp2102 driver) kurmanız gerekiyor. Ancak, akıl küpü Wiki, bunu nereden indirip kuracağını söylemiyor.
Sadece CP2102.pdf ?dosyasını koymuş; https://www.waveshare.com/wiki/File:CP2102.pdf

Waveshare, burada karizmayı çizdi; Çizik #1

Neyse, bu dosyayı okuyup araştırınca; https://www.silabs.com/products/developm...cp-drivers adresinden buldum, kurdum. 
* CP210x_Windows_Drivers.zip
* CP210x_Windows_Drivers_with_Serial_Enumeration.zip
Bunu kurduktan sonra, masaüstü bilgisayarınızdan ; Bilgisayar yönetimi > Aygıt Yöneticisi > Bağlantı noktalarına girince "Silicon Labs CP210x USB to UART Bridge (COM4)" problemsiz işaretsiz görmeniz lazım. Bende COM4 olarak gördü, isterseniz COM5, COM6 veya başka birşey de seçebilirsiniz, ama tavsiye etmem. Bilgisayar COM4 seçtiyse, bi bildiği vardır.

ARPI600'e RTC için CR1220 düğmeli pil taktım, 
RPi3'yi kapatıp, ARPI600'ü RPi3 üzerine oturttum, RPi3'yi tekrar açtım.

Wiki 2. After connecting ARPI600 to Raspberry Pi board, you should power up the Raspberry Pi board and then connect ARPI600 to the USB port on your PC. It is not recommended to connect ARPI600 to the USB port on PC before powering up Raspberry Pi board or for power supply, since the power supply capability of the USB port on PC is not powerful enough to support Raspberry Pi board and ARPI600 expansion board at a same time.

Özetle diyor ki; ARPI600 üzerindeki USB soketini masaüstü bilgisayarınıza, kartın hediyesi olan kablo ile bağlayın, çünkü bilgisayarınızın USB portundan gelen elektrik gücü yetersiz kalabilir

Wiki 3. The Raspbian system is set to serial debugging output by default, so you should configure the jumpers on the ARPI600 in order to start up the serial debugging function for PC.
Connect CP_RX to P_TX
Connect CP_TX to P_RX
Starting up serial debugging function

Özetle diyor ki; ARPI600 default olarak RPi3 üzerinden serial debugging'e ayarlı. Masaüstü bilgisayarınızdan ayar yapma istiyorsanız; Jumper'ları değiştirmeniz lazım
CP_RX ile P_TX bağla, CP_TX ile P_RX bağla

Aslında kartı aldığımda zaten böyleydi. değişiklik yapmama da gerek kalmadı. Jumper şeklini görmek isterseniz, Wiki'ye bakın, Putty.exe'yi http://www.putty.org/ adresinden indirip çalıştırın. Wiki'deki ekran görüntüsünde olduğu gibi ayarları yapın, çalışır. Putty çalıştırınca, ekran boş geliyor. Yani Wiki'de belirtildiği gibi şak diye çalışmıyor.

Waveshare, burada tekrar karizmayı çizdi; Çizik #2

Epey bi araştırdıktan sonra; RPi3'de Raspberry Pi Configuration'a girip Interfaces kısmında Serial'ı Enabled yapıp, baştan başlattım, Masaüstü bilgisayardan tekrar Putty'i denedim, ekran boş geldi, enter'a birkez basınca login ekranı geldi (zaten wiki'de de yazmış, "If there is nothing shown in the window, please press the key Enter, then you can see the information displayed as the figure shows)

Wiki ; How to control peripherals by Raspberry Pi
System serial port configuration
Enter the terminal of Raspberry Pi, and run: 
sudo nano /boot/cmdline.txt
Then, you should modify the following lines:
wc_otg.lpm_enable=0 console=ttyAMA0,115200 kgdboc=ttyAMA0,115200 console=tty1 root=/dev/mmcblk0p2 rootfstype=ext4 elevator=deadline rootwait
into:
dwc_otg.lpm_enable=0 console=tty1 root=/dev/mmcblk0p2 rootfstype=ext4
elevator=deadline rootwait
Press the keys Ctrl+X, and select the option Y to save the modification.

Özetle diyor ki; sudo nano /boot/cmdline.txt komutu ile dosyadaki satırı aşağıdaki hale getirip kaydedin;

cmdline.txt Eski hali ; wc_otg.lpm_enable=0 console=ttyAMA0,115200 kgdboc=ttyAMA0,115200 console=tty1 root=/dev/mmcblk0p2 rootfstype=ext4 elevator=deadline rootwait
cmdline.txt Yeni hali ; dwc_otg.lpm_enable=0 console=tty1 root=/dev/mmcblk0p2 rootfstype=ext4

Özetle ; bu dosyada "console=ttyAMA0,115200 kgdboc=ttyAMA0,115200" kısmı silin, gerisine karışmayın, Ctrl+X tuşlayıp, Y tuşuna basıp kaydedin.

bendeki cmdline.txt dosyası şu şekilde kaldı;
dwc_otg.lpm_enable=0 console=tty1 console=serial0,115200 root=PARTUUID=0dc5546d-02 rootfstype=ext4 elevator=deadline fsck.repair=yes rootwait quiet splash plymouth.ignore-serial-consoles

2. Run the code:
sudo nano /etc/inittab
And modify the following lines:
#Spawn a getty on Raspberry Pi serial line
T0:23:respawn:/sbin/getty -L ttyAMA0 115200 vt100
into:
#Spawn a getty on Raspberry Pi serial line
#T0:23:respawn:/sbin/getty -L ttyAMA0 115200 vt100
Press the keys Ctrl+X, and select the option Y to save the modification.

özetle diyor ki; /etc/inittab dosyasındaki "T0:23:respawn:/sbin/getty -L ttyAMA0 115200 vt100" satırın başına "#" işareti koyup iptal edin... zaten default halinde dosyanın içi boştu, bu yüzden birşey yapmadan, dosyayı kapattım.

3. Run the code:
sudo reboot
After completing the modifications described above and restarting the Raspberry Pi board, the serial debugging function is started up. In this mode, you cannot enter the terminal of the Pi via the serial port any more, but can control the serial output by the software (If you want to reset the serial port to the serial debugging output, please restore the factory settings and restart the Raspberry Pi. Therefore, it is recommended to backup the Raspbian before making any modification).

Özetle diyor ki; "sudo reboot" ile RPi3'ü baştan başlatın. Bu noktadan sonra artık masaüstü bilgisayarınızdan RPi3'e"serial port" ile yani masaüstü bilgisayarınızı RPi3'e USB kablo bağlantısıyla bağlayıp erişemeyeceksiniz. Ama "serial output" yazılım ile kontrol edebileceksiniz.
Eğer "serial port" üzerinden "serial debugging" yapacaksanız, fabrika ayarlarına, yani eski haline getirin, diyor.

Bu kablo ile Putty meselesine ne gerek vardı, anlamadım. zaten herşeyi RPi3 üzerindeki terminal ile yapabiliyordum. Neyse, bundan emin olmadığım için bi çizik daha atmadım Waveshare'e...

Buradan sonra, bazı şeyler yüklemek lazım. İlk adım wiringPi kurmak

Install relative libraries
Copy the library file software/wiringPi.tar.gz into Raspberry Pi (you can perform it by a U disk), and enter the terminal of Raspberry Pi to input the following code:
sudo tar xvf wiringPi.tar.gz

Burada tuhaf birşeyler dönüyor, aslında default olarak RPi3'de wiringPi kurulu, ama ben yine de wiki'de yazanı takip edeyim.

software/wiringPi.tar.gz dosyasını Raspberry Pi'ye kopyalayın, diyor. kopyalamak için USB disk kullanabilirsiniz, diyor. ama bu dosyayı nereden bulacapını burada söylemiyor.

Wiki sayfasının en altına gizlenmiş olarak duran "Libraries Installation for RPi" linkini tıklayın, gelen sayfadan "Click to download the wiringPi libraries" linkini de tıklayın, gelen sayfadan "WiringPi.tar.gz" ‎dosyasını indirin

Waveshare, burada karizmayı çizdi; Çizik #3 (çünkü çok dolandırdı) sayfanın en altına tesadüfen bakıp buldum

"WiringPi.tar.gz" ‎dosyasını Downloads kısmına indirdikten sonra, terminal'den Downloads klasörüne girin, "sudo tar xvf wiringPi.tar.gz" komutuyla açın (zipli dosyayı başka türlü de açabilirsiniz)

Dosya açıldıktan sonra ; 
"cd wiringPi/" komutuyla klasörün içine girin, "chmod 777 build" komutunu çalıştırın, "./build" çalıştırın. 

özetle; sensor ya da benzeri iot cihazlarının "c" source dosyalarını wiringPi kullanarak aşağıdaki seçeneklerle ile compile edecez. (şimdi değil, örnek dosyalar kısmında yapacaz)
-lwiringPi
-lwiringPiDev

devam edelim; "gpio -v" çalıştırınca kurulumun tamamlandığını göreceksiniz, diyor, wiki'de... ben çalıştırınca aşadaki bilgiler geldi;

pi@raspberrypi:~/Downloads/wiringPi $ gpio -v
gpio version: 2.25
Copyright © 2012-2015 Gordon Henderson
This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
For details type: gpio -warranty

Unable to determine hardware version. I see: Hardware : BCM2835
,
 - expecting BCM2708 or BCM2709. Please report this to projects@drogon.net

bu bilgilere göre; sadece "BCM2835" var... halbuki RPi3'ün beklediği donanımlar "BCM2708" veya "BCM2709" şimdi kurulum oldu mu? olmadı mı ? bilemedim ki?

bunu net olarak anlatamadığı için Waveshare, burada karizmayı tekrar çizdi; Çizik #4

Her ihtimale karşı, dediği yere gittim (drogon.net)
burada aşağıdaki komutları çalıştırdım;

sudo apt-get install git-core
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade (bunu yapınca, uzun bekletiyor, çünkü RPi3'ün tamamını upgrade ediyor)
git clone git://git.drogon.net/wiringPi
cd wiringPi
git pull origin
./build

(en azından wiringPi'nin son versiyonu yüklemiş olduk, çift dikiş oldu)

Wiki; Serial data display
Set the jumpers on the ARPI600: connect P_RX to P_TX, and CP_TX to CP_RX. And connect the ARPI600 to the USB port on your PC.

özetle diyor ki; 
P_RX jumper'ını P_TX ile bağlayın
CP_TX jumper'ını CP_RX ile bağlayın
masaüstü bilgisayarınızın usb portuna hediye gelen USB kablosunu ARPI600'e bağlayın
Wiki'de yazdığı gibi Putty ayarlarını girin, bu sefer "9600" olmalı...

wiki; Copy the file program/Xbee/send into the Raspbian, and enter the folder send, then, execute the following code:
sudo make
sudo ./serialTest

sorunlar; Putty ile bu sefer RPi3'e giremedim. RPi3'ün ekranından terminale girdim. ancak indirdiğim dosyaların hiçbirinde "program/Xbee/send" bulamadım. otomatikman, devam eden kodlarını da çalıştıramadım.

Örneğin, çalıştırmamızı istediği (ama çalıştıramayacağınız) kodlar;
sudo make
sudo ./serialTest

Waveshare, burada karizmayı tekrar çizdi; Çizik #5

Sanırım bu kısım; Xbee modül kullanınca ek bir yazılımla yapılıyor... her halukarda döküman net değil !

Biraz daha dikkatli araştırınca (Waveshare bizi; niye bunu yapmak zorunda bırakıyor ki???)
https://www.waveshare.com/wiki/Libraries...on_for_RPi adresinde şunu buldum;

Install C Library bcm2835
Click to download the bcm2835-1.39 libraries or bcm2835-1.45 libraries. You can also obtain the latest version from the bcm2835 website: http://www.airspayce.com/mikem/bcm2835/

verdiği siteye girince, son versiyonu buldum, sizi de uğraştırmadan direkt linki vereyim;

http://www.airspayce.com/mikem/bcm2835/b....52.tar.gz 

indirdiğiniz dosyayı sağ tuşla tıklayıp "extract here" deyin. açılan klasöre girip aşağıdaki komutları çalıştırın
(https://www.waveshare.com/wiki/Libraries...on_for_RPi adresinde açıklamışlar, dağınık bi dökümantasyon)

./configure
make
sudo make check
sudo make install

bundan sonrası Python

Install Python Library

https://pypi.python.org/pypi/RPi.GPIO adresinde sağda yeşil renkli butonu tıklayıp RPi.GPIO-0.6.3.tar.gz dosyasını indirin, sağ tuşla tıklayıp "extract here" deyin, açılan klasörün içine terminal programı ile girin, aşağıdaki komutu çalıştırın

aşağıdaki komutları çalıştırın;
sudo apt-get update
sudo apt-get install python-dev
sudo python setup.py install
sudo apt-get install python-smbus
sudo apt-get install python-serial

(bununla RPi.GPIO kurmuş olacaksınız, aslında zaten kuruluydu RPi3'de... neyse, bu kadar basit bi ihmal için waveshare'e çizik atmayayım, ayıptır )

https://pypi.python.org/pypi/spidev adresinde sağda yeşil renkli butonu tıklayıp
spidev-3.2.tar.gz dosyasını indirin, sağ tuşla tıklayıp "extract here" deyin, açılan klasörün içine terminal programı ile girin, aşağıdaki komutu çalıştırın

sudo python setup.py install
sudo apt-get install python-imaging

Bu aşamadan sonra RPi3'de Raspberry Pi Configuration'a girip Interfaces kısmında I2C ve SPI Enabled yapıp baştan başlattım. Bu ekranda Serial açık olsa bile sadece "serial debugging function" özelliği açık kalacak... Ancak Serial'ı da kapatmanız lazım, çünkü Note: serial port Pin 14 ve Pin 15 RPi3 üzerinde Bluetooth'u yönetiyor, yani zaten kullanamazsınız, serial'ın açık kalması hem saçma, hem de işleri karıştırır.

sudo nano /etc/modules komutunu çalıştırarak aşağıdaki gibi düzenleyip kaydedin
i2c-bcm2708
i2c-dev

RPi3'ü tekrar başlatın

aşağıdaki komutu çalıştırın;
sudo gpio -v

eğer terminale aşağıdaki gibi satırlar geliyorsa, bütün library ve ayarları, şimdiye kadar doğru yapmışsınız, demektir.

pi@raspberrypi:~ $ sudo gpio -v
gpio version: 2.44
Copyright © 2012-2017 Gordon Henderson
This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
For details type: gpio -warranty

Raspberry Pi Details:
  Type: Pi 3, Revision: 02, Memory: 1024MB, Maker: Sony 
  * Device tree is enabled.
  *--> Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2
  * This Raspberry Pi supports user-level GPIO access.
pi@raspberrypi:~ $ 

https://www.waveshare.com/wiki/File:ARPI600.tar.gz adresinden ARPI600.tar.gz dosyasını indirin, sağ tuşla tıklayıp "extract here" deyin, açılan klasörün içine "send" bulana kadar ilerleyin, terminal programı ile girin, aşağıdaki komutu çalıştırın

pi@raspberrypi:~/Downloads/ARPI600/program/Xbee/send $ sudo make
make: 'serial' is up to date.
pi@raspberrypi:~/Downloads/ARPI600/program/Xbee/send $ sudo ./serial
senddata 

Bu noktada Putty ile bağlanamadığım için bende birşey çıkmadı, ama "senddata" şekilde çıkıyorsa, kurulum tamamdır, burayı ctrl+c ile geçebilirsiniz

ama yine de Waveshare, burada karizmayı çizdi; Çizik #6

wiki'ye devam edelim

wiki'deki aşağıdaki bölümleri atlıyoruz, çünkü elimizde o cihazlar yok, dolayısıyla kurmaya da gerek yok
* Building a wireless network with two XBee modules
* How to perform wireless transmission with XBee 

Şimdi Real Time Clock yani RTC clock ayarlarına geçelim. terminal'den aşağıdaki komutu çalıştırın;
i2cdetect -y 1

eğer gelen matris tablosunun 50'ye 1 hücresinde 51'i görüyorsanız, RTC kurulumu tamamdır.

ayrıca; aşağıdaki klasöre girip aşağıdaki komutu çalıştırın; saaatin çalıştığını göreceksiniz

pi@raspberrypi:~/Downloads/ARPI600/program/PCF8563/bcm2835 $ sudo ./pcf8563
start..........
2015/06/19  11:47:00  Fri
2015/06/19  11:47:01  Fri
2015/06/19  11:47:02  Fri
2015/06/19  11:47:03  Fri
2015/06/19  11:47:04  Fri
2015/06/19  11:47:05  Fri
2015/06/19  11:47:06  Fri
2015/06/19  11:47:07  Fri
2015/06/19  11:47:08  Fri
2015/06/19  11:47:09  Fri
2015/06/19  11:47:10  Fri
2015/06/19  11:47:11  Fri
2015/06/19  11:47:12  Fri
2015/06/19  11:47:13  Fri
2015/06/19  11:47:14  Fri
2015/06/19  11:47:15  Fri
2015/06/19  11:47:16  Fri

Daha da hoşunuza gidecek şey, RTC'yi python kodunuzdan çağırabilirsiniz, adamlar, lütfedip örnek kod koymuşlar, aşağıdaki gibi çalıştırınca, Python'un RTC'yi kullandığını görebilirsiniz;

pi@raspberrypi:~/Downloads/ARPI600/program/PCF8563/python $ sudo python pcf8563.py 
2015/6/23 10:31:0  Mon
2015/6/23 10:31:1  Mon
2015/6/23 10:31:2  Mon
2015/6/23 10:31:3  Mon
2015/6/23 10:31:4  Mon
2015/6/23 10:31:5  Mon
^CTraceback (most recent call last):
  File "pcf8563.py", line 28, in <module>
    time.sleep(1)
KeyboardInterrupt
pi@raspberrypi:~/Downloads/ARPI600/program/PCF8563/python $ 

ctrl+c deyip durdurabilirsiniz, devam edelim

aşağıda Analog - Dijital dönüştürücü ayarları başlıyor

AD conversion (ARPI600 on-board chip TLC1543)
Configuring Pin A0 to Pin AD
Please make sure you have installed relative libraries (refer to the Section 2.2: Installing relative libraries).
Set the jumpers to select reference voltage:
Connect REF to 5V, which means the AD conversion reference voltage is 5V (connecting to 5V is a default setting).
Connect REF to 3V3, which means the AD conversion reference voltage is 3.3V.
Notices: REF can only be connected to one reference voltage at a time.
Setting AD reference voltage
ARPI600-UserManual-18.jpg
Copy the file program/AD_TLC1543 in to Raspbian. Then, enter the folder AD_TLC1543, and execute the following code under the terminal:
sudo make
sudo ./tlc1543

Özetle diyor ki; kartın voltaj çıkışı ya 3 ya da 5 volt olur. pek çok sensor'un çalışma aralığı 3 - 5 volt, yani 3 volt'da kalabilir. ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. ben 3 volt'a ayarladım. ekran görüntüsüne wiki'den jumper'lara bakabilirsiniz.

aşağıdaki gibi komutları ilgili klasörde çalıştırın (ARPI600 klasörüne açmıştık, hatırlarsanız)

pi@raspberrypi:~/Downloads/ARPI600/program/TLC1543/bcm2835 $ sudo make
make: 'tlc1543' is up to date.
pi@raspberrypi:~/Downloads/ARPI600/program/TLC1543/bcm2835 $ sudo ./tlc1543
AD: 7 
AD: 21 
AD: 23 
AD: 24 
AD: 25 
^C
pi@raspberrypi:~/Downloads/ARPI600/program/TLC1543/bcm2835 $ 

Buradan sonrası ÇOK ÇOK ÖNEMLİ ;

Arduino AD Analog Dijital Seçimi için ARPI600 üzerinde 6 adet jumper var

https://www.waveshare.com/wiki/File:ARPI...ual-19.jpg

eğer RPi3'ü ARPI600 üzerinden Arduino modül programlayacaksanız;

eğer kolon #1 ve kolon #2 jumper'la birleştirilirse; Arduino A0-A5 Analog dijital kontrol olarak çalışır
eğer kolon #2 ve kolon #3 jumper'la birleştirilirse; Arduino A0-A5 Analog dijital giriş olarak çalışır

ayrıca, UART jumper'larını da aşağıdaki adresteki gibi bağlarsanız; 

https://www.waveshare.com/wiki/File:ARPI...ual-14.jpg

bağlanması gereken jumper'lar ;
XB_RX ve P_TX
XB_TX ve P_RX

bu durumda RPi3'ün serial port çıkışını ARPI600'ün serial portuna vermiş olursunuz.

wiki'de "Interface description" kısmındaki tabloda; RPi3'ün GPIO pinlerinin, ARPI600 üzerindeki karşılığını, tablo halinde görebilirsiniz.

wiki; Configuring as other AD pins
If you want to display the conversion value from other AD pins on TLC1543, please enter the terminal and edit the file tlc1543.c:
sudo nano tlc1543.c
Find out the following line:
re=ADCSelChannel(0);
Modify the “0” in the line into the number corresponding to other AD pin (For example, modify to “1” for testing the conversion value from Pin AD1 (Pin T_A1), and modify to “2” for testing the conversion value from Pin AD2 (Pin T_A2), and so on, until to “10” for testing the conversion value from Pin AD10 (T_A10)).
After completing the operation described above, press the keys Ctrl+X, and select the option Y to save the modification.
Execute the following code under the terminal:
sudo make
sudo ./tlc1543
Now, the modification is in effect.

Özetle; wiki'miz kafa karıştırıyor

Burada kafa karışıklığına sebep olan bi noktada diyor ki;
buradaki 6 bloklu jumper'ları kullarak bazısını ADC (Analog dijital kontrol)
bazısını ise ADI (Analog dijital giriş) olarak da kullanabilirsiniz

Örneğin;
AD0'ın TLC1543 karşılığı, ARPI600 kart üzerindeki T_A0 pini
AD(1)'in TLC1543 karşılığı, ARPI600 kart üzerindeki T_A1 pini
AD(2)'in TLC1543 karşılığı, ARPI600 kart üzerindeki T_A2 pini
...
...
AD(10)'in TLC1543 karşılığı, ARPI600 kart üzerindeki T_A10 pini

bu jumper'lardaki değişiklikleri "tlc1543.c" dosyasına yansıtmanız gerekiyor

çok basit, şu komutla;

sudo nano tlc1543.c

dosya içerisinde; "re=ADCSelChannel(0)" gördüğünüz yerleri "re=ADCSelChannel(2)" veya "re=ADCSelChannel(5)" hangisi işinize geliyorsa, jumper'larda yaptığınız gibi, buraya yansıtın, 
ctrl+x deyip, "Y" ile kaydedin. 

İşiniz bitince de, aşağıdaki komutlarla tamamlayın.

sudo make
sudo ./tlc1543

Waveshare, burada karizmayı çizdi; Çizik #7

Buraya kadar, wiki'nin söyledikleri, ancak "tlc1543.c" dosyasında "re=ADCSelChannel(0)" gibi bir bilgi bulamadım. işte burada waveshare'e en büyük çiziği atıyorum

Son konu; sensor takılması, bakalım, waveshare burada da çizik yiyecek mi?
elimde waveshare'in sensor kiti var;

www.waveshare.com/sensors-pack.htm

"DHT11 temperature and humidity sensor" deneyecez

wiki'de diyor ki;
Temperature-Humidity Sensor Pinlerini, ARPI600 Pin'lerine aşağıdaki gibi bağla;
DOUT P0
GND GND
VCC 3.3V

bağladım

aşağıdaki komutları uygula diyor;
cd Temperature-Humidity_Sensor
chmod +x DHT11 //Grant execution permission for the first run
sudo ./DHT11

hayret, çalıştı, çizik yemedi;

root@raspberrypi:/home/pi/Downloads/ARPI600/Sensor/Temperature-Humidity_Sensor# chmod +x DHT11
root@raspberrypi:/home/pi/Downloads/ARPI600/Sensor/Temperature-Humidity_Sensor# sudo ./DHT11
Waveshare!

time out

temperature = 24
humidity    = 16

check sum err

temperature = 23
humidity    = 16

temperature = 23
humidity    = 16

temperature = 23
humidity    = 16

Sonuç olarak;