Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Makale] The NEW Raspberry Pi 2
#1
The NEW Raspberry Pi 2

RASPBERRY PI 2 ON SALE NOW AT $35

Let’s get the good stuff out of the way above the fold. Raspberry Pi 2 is now on sale for $35 (the same price as the existing Model B+), featuring:

A 900MHz quad-core ARM Cortex-A7 CPU (~6x performance)
1GB LPDDR2 SDRAM (2x memory)
Complete compatibility with Raspberry Pi 1
Because it has an ARMv7 processor, it can run the full range of ARM GNU/Linux distributions, including Snappy Ubuntu Core, as well as Microsoft Windows 10.

Pi2ModB1GB_-comp-500x283.jpeg

Raspberry Pi 2 Model B
Raspberry Pi 2
BCM2836 AND RASPBERRY PI 2

Since we launched the original Raspberry Pi Model B, back in 2012, we’ve done an enormous amount of software work to get the best out of our Broadcom BCM2835 application processor and its 700MHz ARM11 CPU. We’ve spent a lot of money on optimising a wide variety of open-source libraries and applications, including WebKit, LibreOffice, Scratch, Pixman, XBMC/Kodi, libav and PyPy. At the same time, the Raspbian project, run by Peter Green and Mike Thompson, has provided us with an ARMv6-compatible rebuild of Debian with hardware floating point support, and Gordon, Dom and Jonathan have spent thousands of hours working on the firmware and board support to make Raspberry Pi the most stable single board computer in the world. It’s worth going back and trying out an old SD card image from 2012 to get an idea of how far we’ve come.

Nonetheless, there comes a point when there’s no substitute for more memory and CPU performance. Our challenge was to figure out how to get this without throwing away our investment in the platform or spoiling all those projects and tutorials which rely on the precise details of the Raspberry Pi hardware. Fortunately for us, Broadcom were willing to step up with a new SoC, BCM2836. This retains all the features of BCM2835, but replaces the single 700MHz ARM11 with a 900MHz quad-core ARM Cortex-A7 complex: everything else remains the same, so there is no painful transition or reduction in stability.

First silicon arrived last year, as we can see in this professionally shot video from bringup night:

click->
Raspi
Mesajlarımı beğendinse teşekkür butonuna basmayı unutma!
RaspBerry Pi 3 Weather station -2016
Ara
Cevapla
#2
Evet arkadaşlar, biraz bekletildiler ama sonuçta Türkiye'ye de geldi.

Bildiğiniz gibi ana değişikleri Raspberry Pi 2 4 çekirdekli ARM Cortex A7 işlemci taşıyor. İlk modelden 6 kat hızlı olan mini bilgisayar, 900 MHz işlemci hızına ve 1 GB RAM'e sahip. 


Alışverişe başla!!


Jesus

SAMM Teknoloji (Türkiye'de Raspberry Pi resmi distribütör)
Ara
Cevapla
#3
win10 ne zaman yuklenebılır durumda olur acaba
Ara
Cevapla
#4
benim tahminim birkaç ay sürer o işi.
ben de sabırsız bekliyorum
Ara
Cevapla
#5
Jesus selam,ne kadar cihaz fiyatı
Raspi
Mesajlarımı beğendinse teşekkür butonuna basmayı unutma!
RaspBerry Pi 3 Weather station -2016
Ara
Cevapla
#6
merhaba bende raspberry pi 2 aldım bu gün ve raspian yükledim overclokla 1ghz çalışıyor ama intert browser inanılmaz şekilde yavaş raspian sildim yeniden yükledim update ve upgrade yaptım yinede düzelmiyor internete arıştırmama rağmen bir şey bulamıyorum yardımcı olabilecek varmı acaba
Ara
Cevapla
#7
(02-13-2015, 11:36 PM)royalmen Nickli Kullanıcıdan Alıntı: merhaba bende raspberry pi 2 aldım bu gün ve raspian yükledim overclokla 1ghz çalışıyor ama intert browser inanılmaz şekilde yavaş raspian sildim yeniden yükledim update ve upgrade yaptım yinede düzelmiyor internete arıştırmama rağmen bir şey bulamıyorum yardımcı olabilecek varmı acaba

eğer kendi masaüstü pc nize göre yavaşsa bu her raspberrynin yavaşlığıdır ama önceki raspberrylere göre yavaşsa başka sorunlar olabilir.
Ara
Cevapla
#8
Bugün aldığım rp 2 'yi raspian kurulumu yaparak biraz kurcaladım. Ne maksatla kullanacağınızı bilmiyorum ama bence gayet hızlı. Daha önce B+ modelini kullanıyordum bariz bir hız artışı var. Programların ve raspinin açılışı hızlı. Chrome web browser ile internette gezinti hızıda bence yeterli düzeyde ayrıca IceWeasel web browser yükleyip youtube girdim hafif takılmalar olsada videolar anlaşılır şekilde izlenebiliyor. B+ kutusuda rp2 ye de uyuyor fakat sd kart yuvası kutuya tam uymamış takarken kart yuvası kutunun biraz altında kalıyor
Meraklısına tavsiye ederim.  Ayrıca oyun, windows v.s için alacaklar hiç bulaşmasınSmile raspinin amacı programlamayı öģretmek için bir eğitim aracı ve elektronik geliştirme aracıdır.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi