Anket Başlığı: Bu konuyu faydalı buldunuz mu?
Evet
3 100.00%
Hayır
0 0%
Katılımcı sayısı: 3 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
micro sd kartınızın boyutu mu düştü?
#1
merhaba arkadaşlar raspberry pi 2 aldım ve micro sd kartıma raspbian kurdum. Daha sonra sd kartımı biçimlendirip içine xbian yüklemek istedim fakat sd kartımın boyutu 90mb lara düşmüştü bende nasıl düzeltebilirim diye düşündüm ve google da bununla ilgili çok az bilgi olduğunu gördüm sonuç olarak ben buldum ama sizlerin de benim kadar uğraşmasını istemiyorum.
Öncelikele başlat'dan çalıştır'a giriyoruz ve açılan pencereye "diskpart" yazıyoruz karşımıza bir konsol çıkacak bu konsola "list disk" yazıyoruz. Diskler sıralanacaktır ardından hangi disk ile işlem yapacaksakonu seçmeliyiz. Bilgisayarın harddiski 0 olur bizim hafıza kartımzda disk 1 (bu disk numarası farklı olabilir, boyuntlarından ayrım yapabilirsiniz) seçim işlemi için konsola "select disk 1" yazıp enter a basıyoruz. ardından "clean" yazarak diskimizi tamamen silip ayrılmamış hale getiriyoruz. Sonra diski tekrar kullanılabilir bölüm haline getirebilmek için "create partition primary" yazıp entera basıyoruz. son olarakta formatlamak için "format fs=fat32"(fat32 yerine ntfs de olabilir) yazıp entera basarak formatın bitmesini bekliyoruz. Bu işlem 5dk kadar sürebilir.
Arkadaşlar bu sayede bir tane sd kartınıza silip silip farklı işletim sistemleri kurabilirsiniz ve malesef şimdilik sadece windows için olanı açıkladım linux veya diğer işletim sistemlerinde nasıl olur bilmiyorum daha sonra bu başlıkda tekrar eklerim veya bilen arkadaşlar yorum olarak yazabilirler  Smile
Ara
Cevapla
#2
HP USB Disk Storage Format Tool ile harici kart okuyucunuz varsa formatlaya bilirsiniz. Sd kart boyutunda sıkıntı çözülür.
Raspi 
Ara
Cevapla
#3
Dün başıma gelmişti, işime yaradı ama format kısmını yapamıyor, onu da windows'da yaptım.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi