Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
multiple hc-sr04
#1
Ben biterme tezim de Raspberry Pi 3 B+ kullanıyorum. HC-SR04 ile mesafe ölçümü yaptırmam gerekiyor. Tek sensör için çalıştırabiliyorym ama üç tane sensörü bağlayıp kodları yazınca çalışmıyor hata veriyor. echo ve trigger lerin input output tanımlamarında hata olduğunu söylüyor ve kabul etmiyor.
Ara
Cevapla
#2
Merhaba. Yazıda da anlattığım üzere sensörün çalışması için TRIG pinine sinyal yollanması gereklidir. Raspberry Pi'nin GPIO pinleri 3.3V çıkış verir, bu da TRIG pini için yeterli gelmektedir. Ses dalgası cisme çarpıp geri döndüğünde ise ECHO pini aktif olacaktır. Bu pinin gerilimi 5V olduğundan, Raspberry Pi'ye zarar vermemesi için bir gerilim bölücü ile 2.5V'a düşürüyoruz. Umarım açıklayıcı olmuştur.Bluestacks Kodi Lucky Patcher
Ara
Cevapla
#3
GPIO.setup(TRIG,GPIO.OUT), GPIO.setup(ECHO,GPIO.IN) olarak ayarlanmalı.

Eğer kodlar doğruysa, HC-SR04'nin Vcc beslemesi için raspbery'nin 5V çıkışlarını kullanıyorsanız; belki çektiği akım(bir satış firmasında "HC-SR04'nin Çektiği Akım: 15 mA" olarak verilmiş) yetersiz kalıyor olabilir. Bunun için bu Vcc beslemeleri için harici besleme kullanmanız gerekebilir. Harici beslemelerin, HC-SR04'nin ve raspbery'nin GND uçları birleştirilmelidir.

Kolay gelsin.
İyi Çalışmalar.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  multiple hc-sr04 damlaa 2 1,419 04-22-2019, 03:32 PM
Son Yorum: halil kundakci
  HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensör Çalışmıyor rcpduman 0 2,678 02-18-2016, 01:04 PM
Son Yorum: rcpduman

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi