Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
opencv yardım
merhaba arkadaşlar
raspberrypi de raspbian kurdum ve opencv yükledim. görüntü veya video işlemek istiyorum.internetten basit programlar bulmaya çalıştım bir kaç deneme için fakat daha hiç bir tane örnek derlenmedi..derlemeyi "g++ -o örnek örnek.cpp" şeklinde yapıyorum. derlediğim zaman hata alıyorum. bazen kütüphaneyi bulamıyor bazen farklı bi hata veriyor. ne yapabilirim bununla ilgili? ya da elinde basit bir örnek olan varsa bana verebilir mi? kaynak söyleyebilir mi? daha opencv kodlarıyla resim bile çektiremedim. yardımcı olursanız çok sevinirim. şuan durmuş durumdayım. hiç bi şey yapamıyorum.
iyi forumlar
Ara
Selamlar,

Ben kendi adıma bir iki deneme yaptım. Ancak ben python ile denemelerimi yapıyorum. Aşağıda benim kullandığım örnek bir fonksiyon var. Umarım işinize yarar.

Kolay gelsin ...

import cv2.cv as cv
import os

def fotocek(filename):
   capture=cv.CaptureFromCAM(0)
   curframe = cv.QueryFrame(capture)
   frame = cv.QueryFrame(capture)
   try:
       cv.SaveImage(filename, curframe)
   except:
       text_formatting("Fotoğraf kayıt problemi", 1, 'error')
       pass
   num_files = sum([len(files) for r, d, files in os.walk(foto_folder)])
   if num_files > 5:
       for name in os.listdir(foto_folder):
           os.unlink(foto_folder + name)
Ara
deneyeceğim hocam teşekkürler. Ama elinde g++ ile ilgili döküman olan veya yönlendirebileceği bi yer olan arkadaşlar var mı
Ara
hocam kodlarınızı kopyala yapıştır yaptım
e7dwso.png
hata aldım
Ara
Kod:
#!/usr/bin/python
# -*- coding: utf-8 -*-
import cv2.cv as cv
import os

def fotocek(filename):
   capture=cv.CaptureFromCAM(0)
   curframe = cv.QueryFrame(capture)
   frame = cv.QueryFrame(capture)
   try:
       cv.SaveImage(filename, curframe)
   except:
       print "Foto sorun"

fotocek("deneme.jpg")
Dosyana tam olarak şu kodu yapıştırabilir misin? Benim ilk cevabımdaki kodlar ham hali, aldığın hata ise girintilemeden kaynaklı. bide python-opencv paketinin kurulu olduğundan emin olun.
Ara
1q22ww.png
şimdide bu hatayı aldım hocam
Ara
Sanıyorum sizdeki kamera, Raspberry Pi'nin camera modülü bu nedenle hata alıyorsunuz. İnternette baktığım birkaç yer, bu modülle opencv kullanarak görüntü elde etmenin zorluğundan bahsetmiş. Hatta bazıları cameranın kendi modülünü kullanmış. Bende o modül olmadığından sanırım yardımcı olamayabilirim. Ancak opencv ile amacınız görüntü işlemek ise, kaydedilmiş görüntlerden işleme yapabilirsiniz.
Ara
webcam alsam bu kodlar kesin çalışır mı hocam
bide özele bikaç mesaj attım bakarsanız
Ara
Açıkcası çalışmaması için bir neden yok. Çünkü ben bu kodla webcam'den görüntü alabiliyorum.
Ara
fswebcam ile 2 satırda kolayca fotoğraf kaydedebilirsiniz.

Kod:
apt-get install fswebcam

Kod:
fswebcam -r 1280x720 --no-banner /home/pi/ilk_deneme.jpg

bu kadar.

kaynak : http://tek-kart-isleri.blogspot.com.tr/2016/01/evdeki-webcam-den-bi-fotograf-video.html
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi