Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Owncloud ile Kendi dropbox clonu çözümümü kurdum ve sonuç
#1
Merhaba profesyonel developerim. Eşimin iphone telefonu çabuk doluyordu. bende kişisel bir yedekleme sistemi kurmayı düşündüm. 
elimde boşta pc vardı ama elektrik faturasını düşününce SOC bir cihaz lazımdı ve ikinci el raspperry pi b (512mb) modeli aldım.
Harici 2.5" hdd bağladım. enerji sınırlamasına takıldı. bende 3.5" harici beslemeli kutu taktım. 

Basitçe bir apache ayağa kaldırdım. default adrse owncloud kurup sqlite ile çalıştırdım.

https://pimylifeup.com/raspberry-pi-owncloud/

burda benzeri adımlar var.

Mobil cihazlarıma owncloud client yükledim ve evrekal. çalışıyordu. Sabitte yerel ip verdim. planım ddns ile ip verip modemi dışarı açmaktı.
geldik performans testlerine. ağa kablo ile bağlı cihaz. aynı yazılımı kendi laptobuma da kurdum.
telefonumdan 7mb lik bir resim/dosya,  1 saniye de laptopdaki owncloud a gidiyor. lakin rasperry üzerindeki yere en az 30 sn sürüyor.
Malesef fazla yavaş. 

elinde pi 3 olup deneyen ve sonuçlarını paylaşan olursa sevinirim.  Bence hız olarak bir şey değişmeyecektr zira owncloud pek de performans gerektiren bir app değil. Sorun ssd vs hdd galiba. (laptop da ssd mevcut)

böyle bir tecrübem mevcut. paylaşayım istedim.
Ara
Cevapla
#2
Bu sonucu bende merak ediyorum, benim kanaatim ya pi'nin yavaşlığından ya da sd card'ın yavaşlığından. Çünkü evimde 100mbit internet kullanıyorum. Kabloya takılı halde laptoptan 13 mb/s alabilirken pi'den en fazla 1.3 mb/s görebiliyorum. Aynı şey paylaşımda ağda da geçerli. USB 2 olsa dahi en az 20 mb/s yi görmem gerekiyor. Bende 512mb lık sürümü kullanıyorum gelecek cevaplara göre cihazı değiştirebilirim.

Dosya transferi yaparken yolu harici hdd göstermeme rağmen önce sd'ye yazıp oradan mı hariciye taşıyor kontrol edemiyorum bir türlü. Daha önce linux deneyimim olmadığı için fikir yürütemiyorum.
Ara
Cevapla
#3
sqlite da apache de yavaşlık sebebi olacaktır Pi 2 de de 3'te de. Ha ama yine de çalışacaktır.

Owncloud'u (ve artık bölünmen proje NextCloud olarak) sunucuma manuel kurup an itibari ile kullanıyorum. Redis ve nginx olmadan tam verim alamadım i3 çekirdekli sunucuda bile (çalışıyor evet ama yavaş). Raspberry Pi 3'te en azından apache yerine nginx ve php-fpm ile denemenizi öneririm.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi