Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Proje] Digital Signage - Spot-box Webplayer uygulaması.
#1
Merhabalar;
Bir süredir üzerinde çalıştığım signage uygulamasının özellikle geliştiriciler ve ihtiyacı olanlar için kullanılabilecek  kısıtlı bir sürümü olan spotbox webplayer ürünü test etmek isteyenler icin aşağıdaki linktedir. Bu ürünle basit html bilgisine sahip olan kişiler kendi ekranlarını oluşturabileceklerdir. Ürünün öne çıkan özelliği raspberry de hep eksikliği hissedilen web videolarının gpu destegi ile oynatılması sorununa son vermiş olmasıdır. Geliştirilen yöntem basit bir mantıkla fakat etkili olarak çalışmaktadır.
Webplayer ürünü ile yapılabileceklerden kısaca bahsedersek
- Herhangi bir web adresi belirlenerek ekranda yayına sokulması ve refresh time belirtilerek belirli zaman aralıklarında yenilenmesi sağlanabilmektedir.
- Sistemde apache php destegi tanımlı olarak gelmektedir, Herhangi bir internet tv yada internet radyonun web içerikle beraber sunulması mümkün hale gelmekte ve radyo yada tvnin açılışta otomotik olarak çalışması sağlanmaktadır. (/var/www/ altında iptv.html ve radio.html örnekleri incelenebilir)
- Bir video nun içerikle beraber sunumu mümkün hale gelmektedir.(video.html örnegi incelenebilir.)
- Videolar ve diger media türleri icin playlist oluşturularak sürekli olarak sistemin yayında kalması sağlanabilmektedir.(videolist.html incelenebilir)
- En önemlisi ise bu html dosya icine gömülen media kaynaklarını gpu destegi ile yayına sokabilmesidir.
- Sistemin yönetim arayüzüne internet üzerinden herhangi konumdan ulaşılacak şekilde erişim olanağı sağlanmıştır.
- Sistemin kurulumu sonrası bir haftalık test lisansı üretilmektedir. Sürekli kullanımı için extra lisans sağlanması gerekmektedir.

Sistemin kurulum adımları şu şekildedir.
-Öncelikle aşağıdaki adreste image dosyası mevcuttur.
http://webplayer.spot-box.net/download/s...170117.tgz
-Sd karta imajın yazımı ve sonrasında sistem açılınca ekrana ilk olarak lisans hatası uyarısı gelecektir. Sistem otomotik olarak (dhcp) internete ethernet üzerinden çıkacak şekilde ayarlanmıştır. Lisans uyarısı esnasında arkaplanda lisans sunucusuna baglanıp gerekli lisansı sistem otomotik olarak sağlayacak, dosya sistemini genişletecek ( filesystem expand) ve iki dakika sonra yeniden başlayacaktır. Ethernet baglantısı ile sistemin internete çıkabilecek şekilde bağlantı yapılmış olması gerekir.
-Sistem öntanımlı olarak fullhd (1920x1080) çözünürlüktedir. HDMI ve AV çıkışları aktiftir.
-Sistem klavye baglandıgı anda ekrana yönetim arayüzü gelecektir. Klavye cihazdan ayrılınca gösterim ekranı aktif olacaktır.
-Cihazınızın hangi ip yi aldıgından emin degilseniz cihaza klavye bağlayarak ekranda ip bilgisini görebilirsiniz.
Kod:
http://raspberrypi_ip
şeklinde sistemin yönetim arayüzüne bağlanabilirsiniz.
öntanımlı kullanıcı ve şifre: admin / spotbox
Yönetim arayüzünden ekranda gösterilecek sayfayı seçebilirsiniz, sistemin network ayarlarını yapabilirsiniz; kablolu ve kablosuz bağlantı ayarları sağlanmaktadır, sistem ekran çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.
Yönetim arayüzünde sayfa altında cihazın ip bilgisi ve cid (raspi cpu serial number) degerini göreceksiniz. Burada cid değerini sisteme dış ip üzerinden uzaktan bağlanmak icin kullanacağız dolayısı ile cid degerini not almanızı tavsiye ederiz.
Kod:
http://rpi.spot-box.net/cid
örneğin : http://rpi.spot-box.net/00000000050aa3f4
şeklinde browsera yazdığımız zaman sistemin en son nezaman aktif oldugunu ve bağlantı linkini görebilirsiniz.Sayfadaki bağlantı linki aracılığı ile sistem uzaktan bağlantı yapılabilir. Tabi bu link sistem her yeniden başladığında değişecektir.
Sistemin root ve pi kullanıcı şifreleri spotbox dır. Sistemde güvenlik sorunları oluşmaması için default şifreleri, özellikle yönetim arayüzü admin şifresini mutlaka değiştirmeniz tavsiye edilir.
Her türlü soru ve sorunlar için mesaj atmaktan çekinmeyin.
Kolay gelsin. Raspi
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Proje] Digital Signage / Info Kanal - 1 Aylık Test Sürümü. adogado 0 1,523 10-02-2018, 03:49 PM
Son Yorum: adogado
  [Proje] Digital Signage / Info Kanal Projesi - Bulut Deneme Sürümü. adogado 0 2,421 08-16-2016, 05:05 PM
Son Yorum: adogado

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi