Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Proje] Gelişmiş Ev Medya Sistemi
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık olarak 2 senedir raspberry pi b+ kullanıcısıyım. Evimde openelec ile dizi/film izlemek için kullanıyorum. Ancak yeni projem ile birlikte daha büyütmeyi planlıyorum.

2 adet raspberry pi ye ihtiyacım olacak. B+'sı server pi 2'yi ise media center olarak kullanmayı kafamda kurguluyorum. Projemi kısaca tanıtmak istiyorum belki başka arkadaşlara da fikir verir ve hep beraber geliştirebiliriz.

Ev sunucusu:

Maliyeti düşürmek için elimde bulunan raspberry pi b+'ı burada kullanıcam. Amacımı kısaca sıralamak istiyorum
-http download server
-torrent download server
-Samba ile ev içi küçük bir ağ
-USB ses kartı ile ev müzik sistemine bağlantı
-Owncloud ile kendi kişisel bulut sunucum.

Media Center:

Yeni alacağım raspberry pi 2'ye ise OpenElec kurup televizyonuma bağlıyacağım. Bir çok dağıtımı denedim ama bana en keyif veren hız açısından openelec oldu diğer dağıtımları kullanmak size kalmış.

Gerekli ihtiyaçlar

Olabildiğince herşeyi ebay üzerinden almaya çalıştım. Sadece orjinalliğine güvenemeyeceğim için openelec imajını yazmada kullanacağım micro sd kart'ı Türkiye'den aldım.

-Raspberry pi
Tahmin edebileceğiniz gibi samm üzerinden satın aldım.

-Sd kart
Şunu belirtmek isterimki şimdiye kadar pi de 3 adet sd kart değiştirdim. Ve gerçekten büyük etkisini gördüm. Böyle bir sistem yapıp ekranda kumandaya basınca yavaş ilerlemesini kimse istemez sanırım. Bu yüzden tavsiyem orta maliyetli bir sd kart almanız. Benim önerim Samsung Evo Plus. 32 GB'lık alırsanız size hayli yeterli olacaktır.

-Kumanda
Evet televizyon karşısında sanırım kimse durdurup devam edeceğinde ya da en kötü film/dizi seçeceğinde telefonu aç şifreyi gir uygulamayı aç bağlan remote yap tıkla yapmak istemez. Çok uygun fiyata güzel kumandalar var. Önemli nokta ise raspberry pi remote değilde pc remote diye arama yapmanız. İşin içine raspberry pi girince aynı kumandanın fiyatına 3-5$ ekleniyor nedense. Bulabileceğiniz klasik bir kumanda 3$ iken, daha güzel gözüken arkasında klavye olan ben youtube araması falan yapıyorum zaman kaybetmek istemiyorum diyenler bu modeli seçebilir. Ortalama fiyatı 8-12$ arası.

-Wifi
Server'dan dosyaları kablo ile media center'a çekmek abets kaçar. 2$'a güzel wifi aparatları var. 1 ayda elime geldi bugün taktım hiç sorunsuz olarak çalıştı. Tak çalıştır herhangi bir kurulum ya da ayar istemedi. Belki openelec'in desteklediği bir özellikte olabilir.

Evet media center için ihtiyaçlarımız bunlar gelelim server olayına.

-HDD
Burada önemli olan nokta 3.5 inç'lik bir hdd almanız. Çünkü hem gücünü kendi priz üzerinden alıyor hem de daha dayanıklı diğer cihazlara göre. Benim aslında kafama takılan ve sormak istediğim raspberry pi usb'den 2TB'lık diski görüyormuş. Bu cihaz için mi geçerli yoksa usb için mi? Yani 2 tane 2TB'lık HDD alsam 2 farklı USB'den cihazın görmesini sağlayabilir miyim?

-Torrent download
Burada benim kesinlikle 1 numaralı programım rutorrent. Arda'nın blogta anlatımı var. RSS özelliğini kullanarak herşey ayağınıza geliyor. Bu konuya değinmek istiyorum. Çünkü gerçekten media center'in bir numaralı favorisi. Şimdi Yabancı/Yerli dizi izliyorsunuz. Sunumlarını beğendiğiniz torrent kaynaklarından ekliyorsunuz. RSS ayarlarını yapıyorsunuz ve arkanıza yaslanıyorsunuz. Örneğin yabancı bir dizi seyrediyorsunuz. RSS e eklediyseniz yeni bölüm çıkınca raspberry pi sizin için indiriyor. Kütüphaneyi güncelliyor ve media center'da karşımıza çıkarıyor. Akşam işten eve gelince uzanıyorsunuz ve dizileriniz inmiş oluyor. Uğraşma olayı sıfır. Aynı şekilde yerli diziler içinde yapabilirsiniz. Filmler için ne yazık ki mümkün değil hangi filmi indireceğimizi biz bilmiyorken cihazın bilmesini istemek olmaz. Ancak ben her ekledikleri filmide indirmek isterim derseniz tabii ki mümkün. Aynı zamanda ev server'ınızı sabit ip ile dış dünyaya açacağımızdan chrome'un küçük bir eklentisiyle işlerimiz dahada kolaylaşıyor. Hangi cihazda hangi ipde olursanız olun. .torrent linkine tıkladıktan sonra otomatik olarak pi'den inmeye başlıyor.

-Http Download

Herşey ne yazık ki torrent'te bulunmuyor. Yeri geliyor http indirmek lazım oluyor. Burada tabii ki tahmin edebileceğiniz gibi yardımımıza Jdownload'der geliyor. Yine uzak masaüstünden dahi link ekleyebilyoruz. En büyük özelliği ise sıraladığımız linkleri kendi tek tek indirmesi. Size ihtiyaç duymuyor. Capcha çözücülere üye olmanız gerekiyor tabii ki. Premium üyeliği almamıza gerek kalmıyor çok fazla download yapmıyorsanız.

-Samba
Arda'nın blogtan anlattığı şekilde sambayı kuruyoruz. Ve hem dış dünyaya hem kendi ev içine açıyoruz. BÖylelikle meda center'a bağlantı veriyoruz ve tüm içeriğimizi görüyoruz. Aynı zamanda ip adresinizi yazarak başka bir yerden dahi bağlanabilir ve sürükle bırak yaparak bile istediğiniz dosyalarınızı ev ortamına gönderebilirsiniz. USB bellek taşıma işini bu şekilde de bitiriyoruz.

-Ev içi müzik sistemi

Belkide en çok bu yüzden yapmak istiyorum bu projeyi. Yine server olarak nitelendirdiğimiz pi'ye usb ses kartı alıyoruz. Onuda 2 $'a aldım yaklaşık 3 haftada geldi. Ben müzik sistemini salona ve muutfağa kurmak istiyorum. Arda'nın bloğun'da yine yazmış. HDD içerisinde bulunan müziği telefonunuzdan kontrol ederek istediğiniz gibi çalabilirsiniz. Burada önemli nokta ise raspberry pi'nin kendi ses çıkışını değilde usb'den çalışan ses kartını kullanmanız.

-Kişisel Bulut Sunucum
Henüz karar vermedim ancak sanırım owncloud kullanıcam. Şimdiden telefon uygulamasını satın aldım ve denedim gayet hoş. Buda normal bulut sunucu gibi çalışıyor ve kendi pi'nizden çalışıyor. HDD'ye kaydediyor. Hatta bir planım ise örneğin izleyip beğendiğim bir filmi arkadaşımla paylaşmak için owncloud kullanmak. İstediğiniz bir dosyayı sadece linkleyebiliyor ve arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz. Hatta dosyaya özel şifre dahi koyabiliyorsunuz. Bu şekilde sizden izinsiz başka dosya indiremez hatta göremez dahi. Diğer ilgimi çeken konu ise gün içerisinde çektğiniz bir fotoğraf ya da video yu anında pi üzerinden hddye kaydetmesi. Siz öğlen bir resim çekmişsinizdir ve akşam salonda tv karşısında hiç bir uğraş gerektirmeden ulaşabiliyorsunuz.

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Yeni pi siparişini hafta içi vericem ve projeye başlıyacağım. Önerileriniz olursa yazabilirseniz çok sevinirim. Umarım yeni arkadaşlara da yardımcı olabilmişimdir. Hiçbir linux bilgisi gerektirmeden kendi kişisel sunucunuzu ve media center'ınızı kurmanız çok kolay.
Ara
-Aldığınız USB ses kartının linkini verebilir misiniz. Ne gibi bir avantaj yaratıyor merak ettim.
-Openelec kumandası için sanırım siz de CEC özelliğini benim gibi pek verimli kullanamayanlardansınız.
Bilirsorsunuzdur ama yine de TV nin kumandası ile çok rahat edenler var.
-Filmleri wifi üzerinden sunucu Pi den çekmek görüntüde gecikmelere sebep olmayacak mı?
Ara
(01-24-2016, 12:33 AM)Yunus YAMANER Nickli Kullanıcıdan Alıntı: -Aldığınız USB ses kartının linkini verebilir misiniz. Ne gibi bir avantaj yaratıyor merak ettim.
-Openelec kumandası için sanırım siz de CEC özelliğini benim gibi pek verimli kullanamayanlardansınız.
-Filmleri wifi üzerinden sunucu Pi den çekmek görüntüde gecikmelere sebep olmayacak mı?

merhaba aradıgım güzel insanlar sizsiniz sanırım lütfen yardım. Raspberry pi 2 yi uzaktan kumanda ile kullanmak istiyorum (osmc, xbmc, kodi vs.) hangi kumanda ve ayar tavsiye veya google play store den teşekkürler dostlar
Ara
(01-24-2016, 12:33 AM)Yunus YAMANER Nickli Kullanıcıdan Alıntı: -Aldığınız USB ses kartının linkini verebilir misiniz. Ne gibi bir avantaj yaratıyor merak ettim.

Harici ses kartı olarak bunu aldım.

http://www.ebay.com/itm/161161417325?_tr...EBIDX%3AIT

1,69$ Bir kaç mp3 atıp denemiştim ancak çok cızırtılı geliyor bi kaç araştırma yaptım analog olduğu için ses kalitesi kötü diye yorumlar yapılmış. İkisini kıyaslayınca farkı hissediyorsunuz. Ancak müzik dışında kullanım için tavsiye etmem. Zaten videolar hdmi'dan aldığı için sesi sıkıntı yaratmıyor.

Kumanda olarak bunu aldım.

http://www.ebay.com/itm/Wireless-PC-USB-...SwYGFUwl45

İnanılmaz memnunum. Yanlız pil olarak para pil dediğimiz ince yassı pillerden kullanıyor. Ve kargoda içinde gelmiyor. Diğer kumandalarda denenebilir.

Diğer sorunuz için daha önce laptop üzerinde denemem sonucu server kurma planı içine girdim. Laptop (wifi bağlı) tan videoyu pi üzerinden (ethernet bağlı) sorunsuzca izledim. Dosya 12 GB'tı. Sıkıntı yaratmaz düşüncesindeyim Ama aklımda da sorular geliyor. Acaba laptoptan değilde pi'den gönderdiğim için kablosuz transferde sıkıntı yaşarmıyım? Bu konuyu deneyen bi arkadaş varsa çok yardımı dokunur.
Ara
@ayberk80
Önce televizyonun kendi kumandasını kurcala derim. Openelec içinde CEC ayarları var oradan bakman lazım.
Hatırladığım kadarıyla Sync özelliği olan HDMI girişini CEC ayarlarında seçmen lazım.
Bildiğim kadarıyla genelde HDMI 1 sync özelliği olan oluyor.

Ayrıca, OSMC içinde farklı kumandalar için ayar dosyaları var.
Son olarak kumandanın işlevlerini bi config dosyasında tanıtıyodun diye hatırlıyorum ama hiç girmedim o konuya.

Alabileceğin çok seçenek var. Şu iyi bu kötü diyemem.

Android için Yatse iyi ve XBMC remote da hiç fena değil.
Ayrıca Anrdoid için Kodi nin kendi sürümünün olduğunu da hatırlatayım yani telefona Kodi kurmacılık Wink
Ara
Cok teşekkür derim cevapladiginiz için son bir sorum olacaktı. Osmc de araştırdım uzaktan kumanda olayı birazcık karışık geldi fakat google play store deki herhangi bir raspberry pi için kumanda (Kore Yatse vs. ) nasıl bir ayar yaparım link verebilir misiniz?  Kodi yi tablet ile telefonu eslestirerek denedim sorunsuz osmc yi çözemedim lütfen yardim
Ara
OSMC kullanmıyorum. Ancak ayarın çok farklı olacağını da sanmıyorum. Yine Kodi de olduğu gibi web sunucudaki portun ki genelde 8080 oluyor, modeminizde RPi IP si için açık olması lazım. Daha fazla ayar için spesifik bir google araması veya Yatse-OSMC forumlarında gezinmek işinize yarayacaktır.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gelişmiş Ev Güvenlik Sistemi makseli 6 5,430 10-03-2016, 04:46 PM
Son Yorum: kuul

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi