Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Proje] Raspberrynin Hotspot Sunucu ve Hotspot Gateway olarak kullanımı.
#1
Merhabalar;

Birkaç yıl önce geliştirmiş olduğum hotpanel yazılımını (http://www.hotpanel.net) i386 platformundan arm platformuna taşınarak, mysql, freeradius, coova-chilli ve apache paketlerini kullanan yazılımı raspberry pi ile çalışır hale getirdim. Sistemin çalışabilmesi icin 2 network bağdaştırıcısına ihtiyac vardır. Bunun için raspi nin eth portunu internete bağlayıp , wlan adaptörünüde access point gibi kullanarak misafir kullanıcıların internete çıkmasını sağlayacak bir yapı oluşturdum. Raspberry pi 3 ile sorunsuz çalışmakta raspi 2 ler için ise boarda wlan bağdaştırıcısı eklenerek sistem çalıştırılabilmektedir.

Öncelikle sistemi çalışır hale getirmek için image dosyasının indirilip sd karta yazılması gerekmektedir. Minimum 4gb bir sd kartla sistem çalışacaktır.

Image dosyası linki :http://www.hotpanel.net/pi/hotpanelpi_20170601.tgz

i386da çalışan sistem icin hazırladıgım kullanım kılavuzu: http://www.hotpanel.net/pi/hotpanelkilavuz.pdf

Sistem sd karta yazıldıktan sonra raspiye takılıp çalıştırılınca otomatik  ip almaya ayarlı  (dhcp) olan eth bağlantısı yapılınca , internete bağlanmakta ve lisans sunucumuzdan lisans dosyasını otomotik olarak indirmektedir. İlk çalıştırmada ekrana license error yazısı gelecek ve sistem 2 dklık bir işlemin ardından internet baglantısında sorun yok ise lisans dosyasını temin edecek , sistemin restart edip dosya sistemini genişleterek (file expand) çalışır hale getirecektir. Oluşturulan lisans dosyası 15.08.2017 tarıhine kadar kullanılabilecektir.

Sistemin raspi üzerinde genel testlerini yaptım fakat çalışma sırasında oluşabilecek sorunlar için gerekli düzeltmeler sağlanabilecektir, bundan dolayı kullanım sırasındaki sorunlar icin geri bildirimde bulunursanız sevinirim.

Öncelikle bilgisayar yada mobil cihazınızla kablosuz ağları kontrol edince  "PiFreeWifi" erişim noktası görülecektir. O ağa bağlanınca sistem 192.168.144.0/20 ağından bir ip alacaktır. Gateway olarak 192.168.150.1 görülecektir. Sistemde test1/test1 kullanıcı adı ve şifre tanımlı haldedir bu ikili ile internete çıkılabilir. Eger yeni bir kullanıcı açılmak istenirse.

http(s)://192.168.150.1/hotspot/ linki ile hotpanel yönetim ekranına ulaşılıp yeni bağlantı paketleri tanımlanabilir. Kullanıcı adı ve şifre admin/hotpanelpi dir. Kılavuzda yer alan bilgileri incelerseniz yönetim ekranını kullanmak daha kolay olacaktır. i386 da çalışan bazı bölümler arm platformunda gerekse raspinin yapısından dolayı iptal edilmiştir.

Sistemin root ve pi kullanıcılarının default şifresi hotpanelpi dir. Güvenlik açısından root, pi ve mysql şifrelerini değiştirmek faydalı olacaktır.

Ayrıca sistem otomatik olarak bize bağlı olan destek network une bağlanmaktadır. Bu bağlantı iptal edilmek istenirse /etc/openvpn altındaki dosyalar düzenlenebilir (silinebilir).

Sistemin hotspot gateway olarak kullanımı

Sistem raspi yi access point gibi kullanmanın yanında hotspot gateway olarak kullanılabilir. Bunun için raspiye bağlı ikinci bir ethernet kartına ihtiyac vardır. Bu amaçla usb ethernet bağdaştırıcı eklenerek bir çözüm geliştirilebilir. Piyasadaki bazı usb ethernetlerin raspi ile çalışmadığını tespit ettim. Ethernet kartı biraz şansınıza kalmış. Benim kullandığım uptech marka adaptörde sorun yaşamadım.

Ethernet kartını sisteme ekledikten sonra sistemde eth1 aktif olacaktır. Öncelikle kablosuz "PiFreeWifi" noktasını pasif hale getirelim. Bunun için

nano /etc/default/hostapd
dosyasında
DAEMON_CONF="/etc/hostapd/hostapd.conf"
satırının
#DAEMON_CONF="/etc/hostapd/hostapd.conf"
haline getirip ctrl x ile çıkış yapılır.

Sırada eth1 interfaceni aktif hale getirmek kaldı. Tekrardan
nano /usr/local/etc/chilli/defaults
dosyadaki
HS_LANIF=wlan0
satırını
HS_LANIF=eth1
olacak şekilde değiştirerek ctrl x ile çıkılır.
Sistem yeniden baslatınca gateway aktif ve çalışır hale gelecektir.
Kolay gelsin.


Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri
   
Ara
Cevapla
#2
Merhabalar,
Şuan Raspberry Pi 2 Model B v1.1 üzerine bir adet GPS modül bağladım ve konum bilgisini çekiyorum. Evdeki Modemin Wi-Fi sinden bağlanınca hehangi bir sorun yok. Konum bilgilerini alıp sunucuya gönderebiliyorum. Fakat Raspberry Pi yi telefona bağladığımda IP ve internete çıkış problemi veriyor. Yardımcı olabilme imkanınız var mı?

Teşekkürler.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Proje] Raspi icin ücretsiz openvpn sunucu - rpinize heryerden bağlanın adogado 0 2,205 12-03-2016, 10:31 AM
Son Yorum: adogado
  [Soru] Raspberry Nas Sunucu İçin Yeterlimi jctgu 0 1,950 10-04-2016, 07:58 PM
Son Yorum: jctgu
  [Proje] Hotspot projem ve domain adogado 0 2,453 12-08-2015, 10:00 PM
Son Yorum: adogado

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi