Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Python Sizce Doğru Bir Seçim Mi?
#1
Asıl ilgi alanım elektronik.Ama tek başına elektronik günümüzde çok da işe yarar bir yetenek değil.
İlk olarak yazılımsız elektronikle başladı teknoloji hayatım.
Daha sonra pic kullanmaya başladığımda elektronik parçalarla yapmaya çalıştığım devrelerde ne kadar çok hamballık çektiğimi gördüm.
Sonra PC ve Web programlamaya merak saldım. Arduino ,PLC ve benzeri ürünler sisteme tam hakim olunamadığı için başlarda bana pek mantıklı gelmezdi.
Ta ki lua ile ESP8266 programlamaya kadar.
Benim pic programlayarak 100 TL ye mal ettiğim sistemi, 1 TL boyundaki esp ile 10 TL ye mal ettiğimde pic ile yaptığım projeye oranla kat kat daha verimli olduğunu gördükten sonra yerine göre pic programlamanında ne kadar büyük bir hamballık olduğunu gördüm.
 
Bir çok farklı programlama diliyle projeler yaptım.Ve içlerinde en çok hoşuma gidenler C# ve php idi. Çünkü özellikle C# ta herşey çok mantıklıydı.Yani mantığını kullanarak çok hızlı geliştirilebiliyordu. Yapabilceklerini görebiliyor ve yapmak için gerekli bilgileri araştırıp sonuca ulaşılabiliyordu.

Ve artık temel elektronikten çok hazır ürünleri tercih eden öneren biriyim.Ve çok yakında yazılımın büyük oranda elektroniğin yerini alacağını düşünüyorum.
Şimdide hazır programlanabilir GPIO pinlerine sahip kartlar (ESP Nodemcu,Arduino,Raspberry) üzerinde araştırma yapıyorum.Ve araştırmalarıma göre üzerinde işletim sistemi özellikle de linux çalıştırabilen kartların bir çok açıdan daha avantajlı olduğunu ve gelecekte lider olacağını düşünüyorum.
Özellikle de işletim sistemi çalıştıracak donanımların gün geçtikçe ucuzlaması ve gelişmesi (en güzel ispatı Raspberry Zero) fikirlerime asıl etkili olan etmen.

Neyse daha fazla uzatmadan soruya döneyim isterseniz.Daha ilk mesajımda bıktırmayayım sizi. Smile

Soruya dönecek olursak ben artık derinlemesine LİNUX programlamaya başlamayı ve geliştirmeyi planlıyorum.Ama her yeni başlayan gibi programlama dil seçiminde kararsızım.
Öncelikle ana hedefimin bir işletim sistemi yazmaktan çok kartı elektronikte tam hakimiyetle kullanmak olduğunu söyleyeyim. 

Geleceğinin aydınlık olması ve güçlü bir dil olması açısından bir çok kişi python öneriyor.Ama malesef python yorumlayıcıya ihtiyaç duyan derlenemeyen bir dilmiş.
Yeni başlayacak olduğum için sağlam bir temel atmak istiyorum.Yani günü kurtarmak için basit bir dilden çok karta tamamiyle (işletim sistemi yazabilecek kadar) hükmedebilecek bir dille başlamayı doğru buluyorum.
Sizce doğru mu düşünüyorum? Yani yorumlayıcıya ihtiyaç duyan bir dil kartı hakimiyetine etkisi kayda değer mi?

Dil seçimim hakkında fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bekliyor iyi çalışmalar diliyorum.
Ara
Cevapla
#2
Aramıza hoşgeldin.

Öncelikle Python hakkındaki bir hatanı düzelteyim. Python hem yorumlamalı hem derlemeli bir dil. Kodu kaynak kodla direk çalıştırabildiğin gibi derleyip çalıştırman da mümkün. Derlemeden sonra kodda değişiklik olursa yeniden derliyorsun. Olay bu.

Python ve Linux ayrılmaz ikili oldu bana göre. Yalnız işletim sistemi yazmak, donanıma hükmetmek pek mümkün değil. Bunu da C/C++ ile halledebilirsin. Python ve C/C++ içiçe kullanılabiliyor. Biraz uzmanlaşmak lazım ama bu konuda. Bunun dışındaki işlerde hızlı kod geliştirmek için Python çok iyi bana göre. Desteği de fazla.

Ben işlerimin çoğunu Python'la hallediyorum. Arada bash, arada C kodları da kullanmam gerekiyor. Kısaca söylemek gerekirse o an işinize en uygun dili seçmek en mantıklısı.
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
---------------------------------------------
Raspberry Pi Model B 256 Mb
Raspberry Pi Model B+
Cevapla
#3
Merhabalar,

@atlantis aslında çok iyi özetlemiş. Python ile hemen her işimi halledebiliyorum. Hem öğrenmek için internette kaynak bulmak o kadar kolay ki. Öğrenmesi çok kolay olmasıda cabası.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi