Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Raspberry kısa devre oldu. Neresi bozulmuş olabilir?
Merhaba
Çalışan raspberry'nin üzerine lehim teli düşürdüm ve artık çalışmıyor sadece kırmızı ışık yanıyor. Yeşil yanmıyor. telin nereye değdiğini göremedim. Ne bozulmuş olabilir? bunun çözümü var mıdır?
Ara
(05-20-2019, 11:16 PM)erdalkanal Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba
Çalışan raspberry'nin üzerine lehim teli düşürdüm ve artık çalışmıyor sadece kırmızı ışık yanıyor. Yeşil yanmıyor. telin nereye değdiğini göremedim. Ne bozulmuş olabilir? bunun çözümü var mıdır?

Muhtemelen 3.3v çıkışı ile GND yi kısa devre yaptınız. Bende aynı şekilde kartı bozdum. Üzerinde bulunan MXL7704-R3 entegresi bozuldu diye düşünüyorum. Şuan dikkat ederseniz 3.3v ile GND kısa devre olmuştur. Yabancı kaynaklardan baktığım kadarı ile sorun bunda. Tamir etirmek için abime verdim eğer çip aliexpress te satılan paket ile aynı ise 35-40 tl ye alıp tamir ettireceğim. Eğer sorun çözülürsede burayada konu açarım.
Ara
(05-29-2019, 05:17 PM)canbayramgulcan Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(05-20-2019, 11:16 PM)erdalkanal Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba

Muhtemelen 3.3v çıkışı ile GND yi kısa devre yaptınız. Bende aynı şekilde kartı bozdum. Üzerinde bulunan MXL7704-R3 entegresi bozuldu diye düşünüyorum. Şuan dikkat ederseniz 3.3v ile GND kısa devre olmuştur. Yabancı kaynaklardan baktığım kadarı ile sorun bunda. Tamir etirmek için abime verdim eğer çip aliexpress te satılan paket ile aynı ise 35-40 tl ye alıp tamir ettireceğim. Eğer sorun çözülürsede burayada konu açarım.

Aynen dediğin gibi MXL7704-R3 entegresi bozulmuş. Babam buldu onuda elektronikle arası iyidir. Neyse o entegreyi, raspberryi getiren firmaya sordum ellerinde yokmuş. Ama Samm teknolojiden aldıysan ücretsiz değişime sokmayı deneyeceklermiş. Sende nerden aldıysan oraya sor bence bi dene.
Ara
Ben Çinden almıştım ne yazıkki. o yüzden kendim tamir etmek zorundayım. Eğer çipin hangi paket olduğunu bulursanız banada iletirseniz sevinirim. 2 çeşit paketi var satılan biraz farklılıklar var hangisini almam gerek bulamadım. Saam oradan almış olsaydım tamir edeceklerdi. Şimdi yeni kart almam gerek zaten. Bu sefer oradan alacağım gibi. Raspberry pi 3b+ da ne yazıkkı kısa devre için her hangi bir koruma düşünmemişler. Yeni kartta bu sorun çözülür inşallah. Yada poe destekli olmayan yeni raspberry pi 3 ler den almayı düşünüyorum. Aliexpress de gördüm tr de var mı emin değilim.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Raspberrypi'm Öldü mü? mcb1991 0 463 08-24-2018, 11:37 AM
Son Yorum: mcb1991
  [Proje] Bir proje ödevim var yardımcı olabilir misiniz acaba mühendisadayı 1 627 05-06-2018, 01:53 AM
Son Yorum: ozgurkoca
  [Soru] Bluetooth modülünü devre dışı bırakıp uartı devreye alma tucik 0 780 07-10-2017, 11:26 AM
Son Yorum: tucik
  [Soru] Kısa Devre cagriari 8 3,132 11-30-2016, 09:53 PM
Son Yorum: cagriari
  [Soru] Farnell'de Garip Bir Şey Oldu :) pitshonyunga 1 1,393 06-30-2016, 04:27 PM
Son Yorum: coskukoz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi