Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Raspberry Pi 2
Merhaba arkadaşlar..

Yakın bir zamanda sipariş kontrolü için bilgisayar almak istiyordum fakat cok fazla başında oturamayacağımdan dolayı çok para bağlamak istemiyorum derken arakdaşımın biri böyle küçük bi alet varmış bi bak demesi üzerine araştırmaya başladım bu cihaz ile basit internet sayfalarını rahatça açıp dolanabilir miyim ?
ikinci el bir adet monitör alıp taksam klavye mause ile kullanabilmem mümkün mü ? sıkılınca arada internetten video filan izletir mi Smile
Ara
(03-17-2015, 04:05 PM)Hatchway Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba arkadaşlar..

Yakın bir zamanda sipariş kontrolü için bilgisayar almak istiyordum fakat cok fazla başında oturamayacağımdan dolayı çok para bağlamak istemiyorum derken arakdaşımın biri böyle küçük bi alet varmış bi bak demesi üzerine araştırmaya başladım bu cihaz ile basit internet sayfalarını rahatça açıp dolanabilir miyim ?
ikinci el bir adet monitör alıp taksam klavye mause ile kullanabilmem mümkün mü ? sıkılınca arada internetten video filan izletir mi Smile

Bu dediklerinizi Raspberry Pi 2 (yeni modeli) ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Üzerinde 4 adet Usb port'u var. Buradan klavye+mouse+wifi adaptörü bağlayarak kullanabilirsiniz. Ayrıca alacağınız monitörde HDMI çıkışı yoksa HDMI-VGA dönüştürücü alarak klasik monitörleri bağlayabilirsiniz. (Cihaz üzerinde HDMI çıkışı vardır.)
Yeni modelin işlemcisi yüksek olduğu için diğer modellere göre çok daha verimli ve performanslı çalışıyor.

Yurt dışında raspberry pi için özel kutular var. 4 ayaklı olup monitör, tv gibi cihazların arkasına monte edilebilyor. (sanırım yapıştırılıyor) bu kutular ile güzel bir çalışma yapılabilir. Çalıştırmak için telefonlarda kullanılan tipte bir şarj adaptörüne ihtiyac duyacağınızı unutmayın (: 
o tipte bir kutu linki bulabilir misiniz ?adaptör fazladan bir harici harddisk adaptörüm var uyarsa kullanırım uymazsa artık alırım Smile 150-200 tl arası 18.5 inc lik bir monitör almayı düşünüyorum Smile şu an bi laptopa 1000 lira vermek mantıklı gelmiyor evdeki bilgisayarımıda taşıyamıyorum o yüzden raspberry mantıklı geldi internet sitelerini fena bir hızda açmıyor o minnacık şeyle neler neler yapmışlar Smile toplamda 300-350 lira arası bir bütçe ile bu işi hallerim gibi
Ara
Sipariş takibi için bence gereksiz bir harcama olur. 300-350 tl ye netbook ya da ikinci el bi laptop alabilirsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ara
netbook kesinlikle bulaşmam daha önceki tecrübelerimden dolayı Smile evde laptopum var fakat evdekiler film izliyoruz diye bırakmıyorlar odamda güzelim pc yatıyor o yüzden
Ara
(03-17-2015, 09:16 PM)Hatchway Nickli Kullanıcıdan Alıntı: netbook kesinlikle bulaşmam daha önceki tecrübelerimden dolayı Smile evde laptopum var fakat evdekiler film izliyoruz diye bırakmıyorlar odamda güzelim pc yatıyor o yüzden
Emin olun raspi 2 netbook'tan yavaş olacaktır. Bende tecrübelerimden yola çıkarak size öneride bulundum. Film izlemeniz imkansız işletim sistemi varken, ayrı bir karta xbmc kurarsanız olur ancak bu zaman diliminde de siparişleri kontrol edemezsiniz. Ne yazık ki bu cihaz şimdilik internette gezinmek için değil. kaldı ki yemeksepeti çok fazla jquery kullanıyor buda cihazın daha da yavaşlamasına sebep olacaktır. Tercih sizin Rolleyes
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi