Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Raspberry Pi Hakkında
#1
Herkese Merhaba
Biz üniversite öğrencileri bir proje yapacağız. Projemiz temel olarak insan göz hareketlerini gerçek zamanlı olarak algılayıp bir çıktı üretecek. Bu görüntü işlemeyi Raspi üzerinden üzerinden yapmaya kara verdik. OpenCV kütüphanesini kullanıp, python dilinde yazacağız. Birkaç gündür internette ve özellikle bu forumda araştırma yaptık fakat istediğimiz cevapları bulamadığımız için bu konuyu açtık. Sorularımız şunlar:

1- Projede sabit bir kamera ile insanların göz hareketlerini gerçek zamanlı olarak inceleyeceğiz. Çıkış olarak da bir hoparlör veya ufak bir motor olabilir. Bunun için hangi modeli seçmeliyiz karar veremedik. Maliyet bizim için önemli o yüzden en uygun modeli seçmek istiyoruz. Zero versionu ile görüntü işleme yapılabiliyor fakat oldukça yavaş kaldığını ve donmalar yaşandığını okuduk. Genelde Raspberry Pi 3 (ve B+ modeli) modelinin kullanıldığını gördük. 2. version ile ilgili bir proje bulamadık ne yazıkki. Projenin çok karışık olduğunu düşünmüyoruz. Sizce hangi versionu seçmeliyiz?

2- Raspi'nin kendi kamera soketi ve modülleri olduğunu gördük. Fakat webcam bağlantısı da yapılabiliyor. Kullanacağımız projede webcam camera'sı yeterli gelebilir mi? Orta halli bir webcam ile performans alabilir miyiz?

3- Son olarak adaptör seçimi. 5V, 2,5A adaptör seçilmeli deniyor. Kendi orjinal adaptörü haricinde farklı bir adaptör kullanmamız cihaza zarar verebilir mi? Uyumsuzluk olabilir mi? Çünkü projemizde besleme tarafı DC olacak. Yani Raspi beselemek için DC to DC dönüştürücü kullanacağız (yüksek ihtimalle).

Yardımcı olabilecek herkese teşekkürlerimi sunuyoruz. İyi günler dileriz.
İyi forumlar
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi