Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
Share Thread:
Raspberry Pi için ısı kontrollü fan soğutması yapmak
Raspberry pi için sadece belli bir sıcaklık üzerinde fan çalışması için kod araştırdım...
Sonunda biraz uğraş ile aşağıdaki kodu yazabildim.
Fan çalışmasını sıcaklık ile kontrol etmek isteyen kullanabilir ;
Kod:
import os
import time
import RPi.GPIO as GPIO

#fan calisma degeri
maxTemp = 45  #C derece
#isi kontrol etme araligi
waitTime = 10 #saniye

GPIO.setmode(GPIO.BCM)
GPIO.setwarnings(False)
GPIO.setup(18, GPIO.OUT)
#!/usr/bin/python3
from time import sleep
while True:
  sleep(5)
  with open('/sys/class/thermal/thermal_zone0/temp') as temp:
    cputemp = float(temp.read()) / 1000
    print ( cputemp,"C"  )

if(cputemp >= maxTemp):
        GPIO.output(18, True)
    else:
        GPIO.output(18, False)
time.sleep(waitTime)

GPIO.cleanup()

Hazır kod ; https://drive.google.com/open?id=0B4oUiK...lkzNmZKajQ

Çalıştırmak için ;

# sudo python fan.py

Çalışma sıcaklıgını ve aralıgını ıstenılen degerde değiştirebilirsiniz.

İstenirse "/etc/rc.local " dosyasına aşağıdaki kod yazılarak program açılışta otomatik çalıştırılabilir.

# nano /etc/rc.local

sudo python /home/xbian/fan.py &

kolay gelsin.
Ara
bu sistem nasıl çalışıyor ? nette aradığıma göre fanın gücünü kesmek için transistör gerekiyormuş. Ve koda baktığım kadarı ile 18. gpio ya bağlı. Orada elektrik çıkışı var mı ki ? Aldığım fanın örnek videosunda 5v olan yere takılıydı.
su sekılde baglayabılrısınz. ıster 5V ıster 3.3 V gucunu kullanabılrısınz. daha az ses yapması ıcın 3.3 tavsıye ederım.
transıstörü sürmek ıcın gpio out 18 olarak kullanıldı.

dG2kWQ.png
Ara
(06-17-2017, 02:07 AM)micro77 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: su sekılde baglayabılrısınz. ıster 5V ıster 3.3 V gucunu kullanabılrısınz. daha az ses yapması ıcın 3.3 tavsıye ederım.
transıstörü sürmek ıcın gpio out 18 olarak kullanıldı.

dG2kWQ.png
Kusura bakmayın, elektrik elektronik bilgim yok. BC237 transistörü aldım ordaki adama sordum sadece + - nereye gelecek onu söyledi sol bacak +dan geliyor sağ bacak grounddan gelecek ortadakini kırmızı kablonun ortasından geçir dedi. Peki gpio 18 e ne oldu ? ben bu olayı tam anlayamadım mümkünse sizin kendi örneğinizi gönderebilir misiniz ? Gpio'lardan elektrik gelmiyor sanırım ama bunlarda input output var. Bunların manası nedir ? Elektrik gelseydi direk kablonun birini 5 volta yada 3 e diğerini de gpio ya bağlayıp gpioyu kapat aç yapacaktım. Lütfen birazcık açıklayabilir misiniz yada aynı örneğin fotoğrafını atabilir misiniz ?
Çok teşekkür ederim. Hangi transistör kullanacağım zaten büyük sorundu. Bir kaynakta 337 olanını kullanmış ama aynı adımlara bakarak bunu bağladım sizin kodunuzla çalıştırdım. Şimdi istediğim gibi editleyeceğim tekrardan çok teşekkür ederim.
Geceleyin yanında uyuduğum için çok gürültü yapıyor. Fanı bağladığım 5V luk pinin elektriğini kesmenin bir yolu yok sanırım. En iyisi fişten çıkarıp yatmak. Çünkü GPIO pinlerine transistör bağlayıp kullanmam için daha çok fırın ekmek yemem lazım. Tongue
Ara
Üzerinde ufak değişikliklerle fanı bir röle kartına bağladım ısı 45 i geçerse çalışıcak 35 in altına düşerse kapanıcak şekilde octoprint server ıma ekledim sistemi çok sağolun hocam
Fakat bir sorun var ki sistem çalıştığında kodun çalışmasını sağlayamadım
(12-04-2019, 11:03 AM)AfroPsycho Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Üzerinde ufak değişikliklerle fanı bir röle kartına bağladım ısı 45 i geçerse çalışıcak 35 in altına düşerse kapanıcak şekilde octoprint server ıma ekledim sistemi çok sağolun hocam
Fakat bir sorun var ki sistem çalıştığında kodun çalışmasını sağlayamadım

Problemi çözdüm emeğinize sağlık

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Soru] raspberry pi ile robot araba yapmak istiyorum öneri ahmet emre 0 1,847 04-17-2016, 12:46 PM
Son Yorum: ahmet emre

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi