Anket Başlığı: Bu makaleden memnun kaldınız mı?
Evet
1 100.00%
Hayır
0 0%
Katılımcı sayısı: 1 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Raspberry Pi ile Şahsa Özel Proxy (SSH Tunneling)
#1
Çalıştığınız yerde internet kısıtlaması varsa veyahut bağlı olduğunuz ağı yönetenlerin internet kullanımınızı gözetlemesini istemiyorsanız Raspberry'nizi küçük çaplı bir proxy sunucuya dönüştürebilirsiniz. Bunun elbette bir çok yolu var fakat ben en zahmetsizini anlatacağım. Raspi üzerinde herhangi bir şey kurmaya gerek bile yok.

1. Adım
Raspimizin internete bağlı, modemden ayarları yapılmış ve dış dünyaya açık yani dışarıdan ulaşılabilir olduğundan emin oluyoruz. (pi kullanıcısının şifresini muhakkak değiştirin. ssh portunu da değiştirirseniz port tarayıp şifre deneyen ergenlerden rahat edersiniz. ben 2222 olarak kullanıyorum.

2. Adım
Plink programını indiriyoruz. (link: http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtat...nload.html )
Komut satırından aşağıdaki komutu giriyoruz.
Kod:
plink.exe sunucuisminiz.duckdns.org -P 2222 -C -D 2020 -l pi -N
Yukarıdaki komut ssh bağlantısı kullanarak işyeri bilgisayarımız ile raspimiz arasında bir tünel açacak.

sunucuisminiz.duckdns.org yazan kısma raspinizin IP adresini veya dinamik dns adresinizi yazmalısınız.
-P 2222 --> Raspinizin ssh portu. Normalde 22'dir ancak ben 2222 olarak kullanıyorum.
-C --> Veri sıkıştırmayı açar
-D 2020 --> Sizin bilgisayarınızda açacağı dinamik port. Ben 2020'yi seçtim. Siz değiştirebilirsiniz.
-l pi --> Raspi kullanıcı adınız. (-pw parametresi ile şifrenizi de bu satırda girebilirsiniz ama güvenlik açısından tavsiye etmem. Zaten komutu çalıştırınca şifrenizi soracak)
-N --> Raspi konsoluna login olursunuz fakat komut satırı açılmaz. Güvenlik için gerekli.

NOT 1: Yukarıdaki komut için bir bat dosyası hazırlayıp masaüstüne de atabilirsiniz. Böylece çift tıklayıp şifrenizi girip proxy sunucunuzu başlatabilirsiniz. Ancak bunu yaparken plink.exe 'nin $PATH'e tanımlı olmasına dikkat edin. Veyahut direkt C:\WINDOWS altına atın.

NOT 2: Plink ile yaptığınız bu işlemi putty ile GUI moddan da yapabilirsiniz. Ben konsol insanı olduğumdan plink'i tercih ediyorum.

3. Adım
Komutu girdikten sonra ekranınız aşağıdaki gibi ise tek yapmanız gereken internet tarayıcınız veyahut kullanmak istediğiniz programın socks5 proxy ayarlarına girip host olarak 127.0.0.1 port olarak da 2020'yi girmeniz.

8E4kgr.jpg

Örnek olarak benim Firefox'un ayarı şu şekilde. PS: Flashdiske kurulu Firefox portable kullanın. Diski çıkarttığınız anda bilgisayarda hiçbir iziniz kalmaz Wink
LoV241.jpg

Ekran alıntısında gördüğünüz üzere Remote DNS'i de seçerseniz, DNS sorgularınız da raspi üzerinden yapılır. Böylece ağınızı yönetenler, bu browser üzerinden yapacağınız iletişimi takip edemezler. Girdiğiniz siteleri dahi bilemezler.

Plink açık olduğu müddetçe proxy'niz çalışır. Kapatmak için CTRL + C kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak SOCKS5 proxy dinamik proxy olup destekleyen her tür program ile her port üzerinden kullanılabilir. Benim en çok kullandığım dropbox ve bittorrent sync dinamik proxy desteğine sahip olduğu için; sistem yöneticim ne girdiğim siteleri, ne de evdeki ağımla transfer ettiğim dosyaları görebiliyor.
Sleepy
Ara
Cevapla
#2
Elinize sağlık! Smile
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi