Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Raspberry pi' ye iki adet kamera bağlanması.
#1
Merhaba arkadaşlar.Bugün ilk defa raspberry ile araştırmalar yapmaya başladım lisans tezim nedeyiyle. Raspberry modülü ile yani tek bir modül üzerinden iki adet kamera ile görüntü alma imkanımız var mı. Benden önceki öğrenci arkadaşımız tek kamera ile görüntü almayı başarmış ancak ikinci kamera eklendiğinde ikinci kameradan bir görüntü alınanamamış. Programlama dili olarak C++ ve fotoğrafın alınması içinde OpenCv kullanılmış. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ara
Cevapla
#2
Birini kamera modülü diğerini de usb kamera ile deneyin derim. Sorun olmayacktır. Yalnız iki farklı kamera aynı anda video işlerde performansı ne kadar etkiler bilemiyorum.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#3
Cevabiniz için teşekkür ederim arda bey. Peki programlamayı C++ dilinde yapıp Opencv ile aynı anda iki kameradan görüntü almamız mümkün mü. Bununla ilgili örnek bulabileceğim bir yer var mı bildiğiniz C++ ve Opencv ile yapılmış.C++ ve Opencv ile yapmamız mümkün değilse aynı anda görüntüyü başka nasıl alabilirim. Bıraz çok soru sordum kusura bakmayın. Bu konuda hiç bilgim olmadığından dolayı. Araştırma yaptım ama yeterli bilgi bulamadım. Yardimlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Ara
Cevapla
#4
Merhaba,

C++ bilmiyorum ama aşağıdaki kodu buldum. Burada VideoCapture cap(0) satırındaki 0 ilk kamerayı ifade ediyordur. Siz buraya 1 yazarsanız 2. kameradan görüntü alabilirsiniz.
#include "opencv2/opencv.hpp"

using namespace cv;

int main(int, char**)
{
VideoCapture cap(0); // open the default camera
if(!cap.isOpened()) // check if we succeeded
return -1;

Mat edges;
namedWindow("edges",1);
for(;Wink
{
Mat frame;
cap >> frame; // get a new frame from camera
cvtColor(frame, edges, CV_BGR2GRAY);
GaussianBlur(edges, edges, Size(7,7), 1.5, 1.5);
Canny(edges, edges, 0, 30, 3);
imshow("edges", edges);
if(waitKey(30) >= 0) break;
}
// the camera will be deinitialized automatically in VideoCapture destructor
return 0;
}
Ara
Cevapla
#5
Cevabiniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Yalnız aynı tarzda iki kamera kullanmam gerekiyormuş. Yani kameranın birini modül üzerinden diğerini usb den kullanamıyormuşum.Bunun için iki usb girişinide kamera bağlayabiliyormuyuz. Eger bağlayamıyorsak tek seçenek iki tane modül mü kullanmak gerekiyor.Birde kameralar ile modül arasına bir arayüz yazmak gerekiyor mu.
Ara
Cevapla
#6
Selamlar,

RaspberryPi için kamera çoklayıcı bir kart için kampanya başlatmıştık, maalesef olumsuz sonuçlandı, fakat biz üretimine devam etmeyi düşünüyoruz, kampanya ve ürün ile ilgili linkler aşağıdadır, eşzamanlı görüntüyü amaçlıyoruz fakat sd kart ve vsync durunları yüzünden mümkün görünmüyor,,,

https://www.indiegogo.com/projects/ivpor...ultiplexer
http://hackaday.io/project/2847-IVPort-R...ultiplexer
http://www.ivmech.com/magaza/en/ivmech-m...lexer-p-90
Ara
Cevapla
#7
Merhaba, tamamen mantik yuruterek cevap veriyorum, daha once piye 2 kamera baglamadim ama kullanacaginiz kameralarin unique idleri olursa FIFO algoritmasi ile kullanabilmeniz gerekli.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi