Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Raspbian İşletim Sisteminin Sistem Saatini NTP ile internet üzerinden güncellemek
#1
Elimde Raspberry Pi3 kartı bulunuyor üstünede Raspbian Jessie işletim sistemi yükledim. Ben işletim sisteminin saatini bilgisayar internete bağlandığında güncellemek istiyorum. Bunun için NTP ayarlarını yapmam lazım. İnternet üzerinden birçok foruma girdim ve denemeler yaptım ama bir türlü başaramadım. Bunu başarmış bir arkadaş varsa bana yardımcı olabilirmi. Yani bana ntp ayarları lazım. Ayrıca asıl projem gps modülünü okutmak ve gps den aldığım bilgileri raspberrypi3 ü time server(zaman sunucusu) a çevirip yayınlamak daha sonrada başka bir raspberry pi ile bu saat bilgisini alıp raspberrypi nin sistem saatini güncellemek. Eğer Rasbian Jessie yüklü bir Raspberry Pi3'ü NTP server olarak kullanmak için gerekli ayarlarıda biliyorsanız yollayabilirmisiniz. Aslında ikiside /etc/ntp.conf dosyasından yapılması lazım ama ne yaptıysam olmadı. Değişik değişik adresleride denedim ağ üzerinde bulunan başka bir time server a da bağlanmayı denedim ama yinede saat güncellenmiyor. Bazı sunuculara hiç bağlanmıyor bazı sunuculara bağlanıp bağlanmadığıda muamma saattede bir değişiklik olmuyor.
 https://forum.raspi-tr.com/thread-1160.h...light=saat forumda bu sayfada bulunan linklerdende bir bilgiye ulaşamadım.
Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Ara
Cevapla
#2
merhaba yukarıdakı mesajındaki linke henüz bakmadım aciliyeti vardır diye düşündüm

hiçmi güncelleme yapmıyor yoksa yapacak site mi bulamadın
Raspi
Mesajlarımı beğendinse teşekkür butonuna basmayı unutma!
RaspBerry Pi 3 Weather station -2016
Ara
Cevapla
#3
Hiç bişey yapmıyor debian.pool.ntp.org, pool.ntp.org, tr.pool.ntp.org, timenist.gov, time-a.nist.gov vs... birçok adresi denedim ama sistem saatinde tık yok zaten o linktede bişey yok sadece daha önce buna benzer bir konu açılmış forumda onda o linkleri vermişler ama bir bilgi yok ordada
Ara
Cevapla
#4
Okumadığım site kalmadı ubuntu için olanları debian için olanları bile denedim ama bir türlü ntp ile sistem saatini güncelleyemedim. Ben sorunun ntp.conf dosyasını düzgün olarak şekillendiremediğimden(değiştiremediğimden) kaynaklı olabileceğini düşündüm. O nedenle eğer ntp ile sistem saatini güncelleyen varsa hata bende demektir . Eğer yoksa zaten işletim sisteminin hatasıdır başka bir yol bulmam gerekir.
Ara
Cevapla
#5
Şu komutları bir deneyin sorunsuz çalışması gerekir diye düşünmekteyim.
Kod:
sudo service ntp stop
sudo ntpdate -s ntp.ubuntu.com
sudo service ntp start
Kolay gelsin.
Ara
Cevapla
#6
Dediğiniz komutları denedim ntp.ubuntu.com yerine ağdaki saat sunucusunun ip adresini girince oluyor sistem saatini güncelliyor. Ama raspberry pinin fişini çekip daha sonra takınca internete tekrar bağlanıp saat bilgisini çekmiyor aynı işlemi tekrar yapmam gerekiyor. 
https://www.raspberrypi.org/forums/viewt...6&t=121527 bu linkteki ayarlamaları yapıncada bişey değişmedi client satırındakı ayarlamaları yaptım. Sadece bu sefer ağdaki saat sunucusunu görüyor ama sistem saatini ağdan güncellemiyor. 
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi