Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
RasPiRobot V3
#1
Arkadaşlar merhaba,

Daha önce RasPiRobot ile çalışanınız var mı? Tekerlekleri döndürmek için 9V-12V arası bir gücün olması yeterli. Kendi dökümanında raspberry pi çalıştırdığınızda 9-12V ta gerek kalmadığını fakat raspi robot üzerinde çalıştırmak istediğinizde  9-12V gücün bağlanmış olması gerektiğini söylüyor. 9-12V ile raspberry pi yi nasıl kontrol edebileceğimi bilemedim. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,
Ara
Cevapla
#2
Merhaba,
Sorununuzun net bir cevabı yok çünkü seçeceğiniz elemanlara göre cevaplar da değişiyor. Yine de genel birkaç bilgi vereyim:
Motorlar genellikle 9-12V arasında çalışıyorlar (daha düşük ve yüksek gerilimde olanları da var). Ayrıca yüksek akım çektikleri için işlemciler vb tarafından direkt olarak sürülemiyorlar. Bu nedenle işin içine motor sürücü entegreler giriyor. Bu entegrelerin haberleşme tarafı genellikle RPi ve benzeri işlemcilere direkt olarak bağlanabiliyor. Motor sürme tarafı ise direkt olarak 9-12v motoru sürebiliyor. Eğer bahsettiğiniz robotta motor sürücü devre var ise direkt olarak RPi'ye bağlanabilir diye düşünüyorum. Ancak yoksa bu sürücüyü kendiniz yapmalısınız. (Bu arada daha önce raspirobot vb ile uğraşmadım. bir ara merak edip servo motor sürmüştüm sadece).
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi