Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
RPI'ya Dış IP ile erişim hakkında
#1
Merhaba,

Türk telekom ADSL kullanıcısıyım.

Aşağıdaki router/modem konfigürsayonu ile birkaç hafta önceye kadar dış IP ile modemime ve port yönlendirmesi ile raspberry pi'ıma kolayca ulaşabilirken şu nda modemin bakım arayüzüne dahi erişemiyorum. Aynı sorunu yaşayan başka kullanıcı var mı acaba?

Modem markası: ZyXEL

NAT Loopback : aktif

NAT Port Forwarding:
   80     -> 192.168.1.1:80 (modem bakım arayüzü)
   8080 -> 192.168.1.120:8080 (RPI'da bir uygulama)
   8000 -> 192.168.1.120:22 (RPI SSH)

Modem Firewall : kapalı

Uzaktan erişim : aktif

Ayrıca uzaktan dış IP'me nmap ile port taraması yaptığımda 80 ve 443 portlarının açık olduğunu görüyorum ama http istekleri time out a düşüyor.

Diğer bir ilginç nokta ise türk telekomu bu konu ile ilgili olarak arayıp bilgi istediğimde yardımcı olamadılar ancak onların sisteminde görünen dış IP'im ile benim örneğin cmyip.com a girdiğimde gördüğüm dış IP'im farklıydı. Bu neden olabilir? Son yaptıkları VPN engellemeleri ile bir ilgisi olabilir mi? Bu kapsamda paket yönlendirmelerinde yukarıda yaşadığım soruna yol açabilecek bir mimari yapıya geçmiş olabilirler mi?

Teşekkürler
Ara
Cevapla
#2
everlost, IP static olduğuna eminmisin ?, Dinamik ise normaldir, static ip hizmeti satın almak istiyorsan,ttneti arayıp 12-15 lira karşılığında static ip hizmetinden yararlanabilirsin.
Yada ben bunları alamam yapamam diyorsan ddns önerebilirim, modeminde el verirsen tam olur.
Ara
Cevapla
#3
Tekrar merhaba,

Yanıtınız için teşekkür ederim.

IP adresim dinamik ama duckdns kullanıyorum. Yani sabit bir domain adresi üzerinden IP çözümlemesi yapabiliyorum.

Ayrıca dediğim gibi birkaç hafta öncesine kadar duckdns ile çözümlediğim IP adresim üzerinden port yönlendirmesi ile raspberry üzerindeki uygulamama erişebiliyordum ve yine port yönlendirmesi ile modemin yönetim arayüzüne erişebiliyordum.

Ama artık bunları yapamıyorum.

Yani ben şu an dış IP mi öğrensem ve uzak bir makinadan bu IP'ye erişmeye çalışsam erişemiyorum.
Ara
Cevapla
#4
Merak edenler için bu konularda tecrübeli bir kişiden aldığım bilgiye göre türk telekom belirli bir bölgede port yetmediği durumlarda sizi farklı bir IP üzerinden internete çıkarabiliyormuş. Yani kendi içinde size VPN kullandırır gibi. Bu yüzden internet sitelerinde gördüğünüz IP'niz sizin modeminizin aldığı IP olmayabiliyormuş. Böyle olmasın istiyorsanız tek çözüm ek ücret verip statik IP almak.
Ara
Cevapla
#5
Öyle birsey olamaz sanmiyorum, meraklilari reverse ssh kullana bilir,ddns bence güzel cozüm ama static ip 12 tl bir ucrete sahip
Ara
Cevapla
#6
Ayrica 443 portu ve 80 portu daima aciktir, https http portlaridir,midem arayuzune erisememenin sebeleri var olabilir.BENCE KISACA ARKADASINDAN BADKA MIDEMI ODUNC AL, OLUYORSA MIDEMDEN OLMUYORSA, BASKA CEVAPLARA YONELIRIZ
Ara
Cevapla
#7
Modem ile ilgili olmadığına eminim. Çünkü dediğim gibi bir ay öncesine kadar erişebiliyordum. Modemimde güvenlik duvarını tamamen kapatarak açtığım portları bile port taramasında göremiyorum. Daima 80 ve 443 portları açık. Yukarıda yazdığım açıklama bence bu açıdan tutarlı yani türk telekomun atadığı bir vekil sunucu üzerinden internete çıkış yapıyorum.

İlginiz için teşekkürler.

Ayrıca akşama traceroute sonuçlarını da paylaşmayı düşünüyorum, belki bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir.
Ara
Cevapla
#8
1-2 hafta önce hızımdaki yavaşlama sebebiyle TTNET destek ile görüştüm.
DNS leri değişmiş.
Acaba sebep bu olabilir mi ?

Yeni dns ler (bana göre yeni sizde durum nedir bilemem)
195.175.39.49
195.175.39.50
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi