Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Soru] Adaptörlü USB çoklayıcı
#1
RPi'yi NAS sunucusu olarak kullanmak istiyorum. Tüm kurulum işlemlerini yaptım ancak elimdeki USB 3.0 harici diski bağladığım anda Pi resetleniyor. Araştırdım, 3.0'ın 2.0'a göre daha fazla güç çektiğini, sorunun bundan kaynaklandığını buldum. Herkes güç beslemeli USB adaptörü kullanmalısın diyor ama piyasada işimi görecek ürün pek bulamadım. Yorumlarda aletin yandığını söyleyenler mi ararsınız, güç beslemeli olmasına ve hatta 175 liraya satılmasına rağmen 2. HDD yi takınca portun çöktüğünü söyleyenler mi ararsınız.
Belli mi olur ileride disk sayısını artırıp gerçek bir yedekleme sunucusu da oluşturabilirim.
Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.
Ara
Cevapla
#2
raspinin yeni cıkan  2.5A lık orjinal adaptorunu alın hiç sorun kalmaz...

https://www.robolinkmarket.com/raspberry...43345.html
Ara
Cevapla
#3
Değerli arkadaşım, farklı şeylerden bahsediyoruz, bence yazdığım mesajı yeniden okuyun.
Bende zaten bu adaptör var. Ben Pi'nin güç beslemesinden bahsetmiyorum. Harici USB hub'ın güç beslemesinden bahsediyorum. Diyorum ki, USB 3.0 HDD 2.0 olanlardan daha fazla akım çekiyor USB girişinden, dolayısı ile Pi'nin gücü bunu döndürmeye yetmiyor. Dolayısı ile güç beslemesi olan bir USB hub (çoklayıcı) kullanırsam sorun çözülecek. Bunun için yorum istiyorum. Kullanan vardır mutlaka. Öneri vs.
Ara
Cevapla
#4
Arkadaş raspi hdd için gerekli akımı verebilir o adaptör ile demek istemiş.
Fakat belli bir sınırı var raspi sınırından çok akım göndermez usblere.

Ben hub kullanıyorum. Raspiye ayrı huba ayrı güç veriyorum. Bir senedir sorun yok zaten olmazda. Tek sıkıntı hubu raspiye bağladığın usb kablosunda güc telini kesmedikleri için raspiye hubdan elektrik gidiyor. Bu istemediğimiz birşey. Ben o sıkıntıyı usb kablonun içindeki kırmızı teli keserek çözdüm.

LG-E610 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#5
İşte ben de onu soruyorum. Hangi hub'ları kullanıyorsunuz. Piyasada işimi görecek hub pek bulamıyorum. Kullanan ve sorun olmadığını düşünen kişilerden yorum almak için açtım bu başlığı.
Ara
Cevapla
#6
Beslemeli usb çoklayıcı diye aratıp beğendiğini alabilirsin. Ayrı bir özellikleri yok. Usb 3.0 için alsan bile raspinin usb 3.0 özelliği olmadığından o özellik çalışmayacaktır.
Ben linkteki ürünü almıştım.
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-...-213626303

LG-E610 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#7
ben halen şu konuyu anlamadım.. bende raspi3 var ve dediğim gibi  yeni cıkarttıkları  2.5A lık adaptoru aldım.. daha once   2A lık ler vardı bır turlu verım alamıyordum ama şimdi
2 tane  hard dısk(usb 3.0 ve usb 2.0) takıyorum  hiç sorun yok... cihazda zaten 4 adet usb portu var... ayrıca hub takmak için oldukca fazla apartmı takıyorsunuz ?
Ara
Cevapla
#8
Şimdi aslında ilk mesajda hakikaten detaylı olarak niçin güç beslemeli hub aradığımı yazmıştım ama anlamayanlar için tekrar edeyim.
USB 3.0 harici diskim var. USB 2.0 olanlara göre daha fazla amper güç çekiyor bağlandığı USB noktasından. Dolayısı ile USB 2.0 HDD takmak ile USB 3.0 HDD takmak arasında R.Pi için fark var. Alet zaten çok düşük güç ile çalışıyor. Haliyle USB'sine bağladığın HDD fazla güç çekince alet bunu kaldırmıyor ve resetleniyor.
Umarım açıklayıcı olmuştur.

USB çoklayıcıların farkı yok demişsiniz ama aslında çok farkları var. Amiyane tabirle dandik olanlar bağlandığı USB noktasından karta da güç veriyor, kaçırıyor demek daha doğru olur. Dolayısı ile bu şekilde kartı yananlar var. Bundan dolayı özellikle ben kullanıyorum ama sorun yaşamadım diyen olur mu diye açtım başlığı. Yoksa dediğiz gibi, piyasada zibil gibi USB hub var. Ama hub var, hub var.
Ara
Cevapla
#9
Evet. Kartada güç veriyor ki ben bunu zaten belirtim. İstemediğimiz bir durum olduğu için usb kablosunun kırmızı teli kesilmeli diye ekledim.
Yani karta güç gitse bile raspi hemen yanmıyor gerçi benimki yandı diyeni de duymadım. Ben aldığımda raspiye güç gidiyordu teli kestim şuan kullanıyorum.

LG-E610 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi