Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Soru] DTS ve kablosuz kulaklık hakkında.
#1
Öncelikle herkese selam,

Raspberry b+ modeline sahibim, aleti sadece media center olarak kullanacağım. Çözemediğim 1-2 sorun var, yardımcı olabilecek varsa süper olur. Öncelikle http://www.raspberrypi.org/downloads/ adresinden NOOBS ve OPENELEC dosyalarını indirip alete kurulumu yaptım. Video oynatma vs. konularında herhangi bir sıkıntım olmadı, ancak DTS ses konusunda büyük sıkıntım var, bağlantım şu şekilde;

B+ --> HDMI --> TV --> optik kablo --> AVR.

normalde avr' m DTS sesi çözüyor, ancak TV DTS sesi çözemediğinden AVR ye DTS ses ulaşamıyor, sanırım config.txt dosyasına müdahale ederek TV nin müdahale etmesine izin vermeden, sesin direkt olarak HDMI dan optik kabloya aktarımı sağlanabiliyormuş. bu konuda bilgisi olan ve ne yapılması gerektiğini bilen var mı? tabi bir de ayarların nasıl olması gerektiğini?

ikinci olarak, sony gold wireless 7.1 kulaklığa sahibim. usb adaptörü sayesinde pc ve playstation 4 de kablosuz 7.1 ses alabiliyorum. usb adaptörü raspberry ye takınca, ses seçeneklerinde HDMI ın yanında wireless ibaresi gözüküyor ancak onu seçinde ses iletimi sağlayamıyorum. bu konuda tecrübesi olan var mı? ne yapmak gerek?

teşekkürler.
Ara
Cevapla
#2
Şu makale sesi hangi çıkışa vereceğinizi ayarlamanızda yardımcı olacaktır:

http://www.raspberrypi.org/documentation...-config.md

HDMI yaparsanız ses doğrudan HDMI üzerinden gider.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#3
merhaba, hızlı cevap için teşekkürler,

benim sorunum biraz farklı, HDMI üzerinden 5.1 dolby digital ses alabiliyorum, bendeki sıkıntı HDMI direkt olarak amfiye değil de TV ye bağlı olduğundan (amfide hdmi giriş yok) TV de DTS sesi çözemediğinden, DTS sese sahip videoları izlerken amfiden çıkan ses sadece stereo oluyor (raspberry yi tv yerine hdmi ile amfiye bağlasam, amfiden de hdmi ile tv ye bağlasam, amfiden DTS ses alabileceğim).

benim ihtiyacım olan raspberry ye, hdmi üzerinden tv ye aktarılan sesi, tv nin hiçbir müdahale etmesine izin vermeden direkt olarak optik kabloya aktarmasını sağlayacak bir komut vermek.

http://www.raspberrypi.org/documentation...fig-txt.md

bu linkteki hdmi_force_edid_audio denen şey tam işe yaramıyormuş.

(config.txt ye ulaşıp müdahale etmenin en kolay yolu nedir? ben raspberry pi açık iken, ağ bağlantısı ile pc den ulaşıyorum ama daha basit bir yolu vardır kesinlikle Smile )
Ara
Cevapla
#4
Alıntı:benim ihtiyacım olan raspberry ye, hdmi üzerinden tv ye aktarılan sesi, tv nin hiçbir müdahale etmesine izin vermeden direkt olarak optik kabloya aktarmasını sağlayacak bir komut vermek.

Bunu tv'de halletmeniz lazım o zaman. Alternatif olarak HDMI splitter kullanabilirsiniz. Bir sefer Raspberry Pi'den çıktıktan sonra çıkan veriye Raspberry Pi müdahele edemez ki. Ya da ben sorunuzu halen tam olarak anlayamadım.

Dediğim durumda şunun gibi bir çevirici iş görecektir:

http://www.ebay.com/itm//251695166519

en0MCfk.jpg

config.txt ye en basit "sudo nano /boot/config.txt" diyerek erişebilirsiniz.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi