Konuyu Oyla:
 • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Soru] Gpio Pinler ve Röleler Hakkında
#1
Merhabalar,
Elektronik bilgim neredeyse hiç olmadığı için basit bir kısımda takıldım, araştırarak bir şeyler yer etse de aslında pek bir şey netleşmediği için sizlerle paylaşmak istedim.
 • Yapmak istediğim rPi ile (yüksek voltajlı çıkışı olan) 5 röleyi tetiklemek. (tek bir switch ile en fazla kaç adet yapabilirim ? )
 • Pinlere müdahale edebilmek için WirinPi kurulumu yapmam gerek sanırım. Ekstra bir şey var mı?
 • Aslında soru işaretleri şurada başlıyor, http://pinler.raspi.gen.tr/ pinleri incelediğimde açıklamaları olmasına rağmen tam olarak oturtamadım hala. Örneğin SPI pinlerinin açıklaması "..bir pin setinden birden fazla adresteki birden fazla uygun cihazı papatya zinciri yapıp yönetmenizi sağlar." şeklinde geçiyor.  (Benim kullanacağım bu mu acaba?)

  Örnek 2-) I2C pin "..Raspberry Pi'nin I2C pinleri eğer pek çok harici bileşen ile çalışıyorsanız oldukça işinize yarayacaktır." bu pin üzerinden de kabaca 1 ve 0 değeri iletebiliyoruz karşı tarafa sanırım?  (Yoksa bu mu? Ya da her ikisi?)

  PWM ise RF 'lerle ilgili galiba..

  Aslında hangi pinleri, nerede nasıl kullanacağımıza dair açıklayıcı bir makale varsa paylaşmanız ve/veya sabırla, bildiklerinizi paylaşmanız çok makbule geçer.

  Özetle, benim yapmak istediğim kısıma dönecek olursak, ben uzaktan rPi ye bağlı olan 5 röleyi aktifleştirmek ve pasifleştirmek istiyorum. Bunun için hangi pinleri, nasıl kullanmam gerek?

 • İlk karşılaştığım böyle bir ekstra kart oldu fakat nedendir bilmem ama pek içime sinmedi. Bu veya benzeri amacıma uygun bir kartla ilgili yorumunuz nedir?
 • IO_KARTI-250x250.jpg
Not: kullanacağım dil PHP ve gerekli bileşenleri kurdum.

İlginiz için teşekkür edeirm.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi