Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Soru] Raspberry Pi 2 ve Processors(İşlemciler)
#1
Herkese selamlar.


Arkadaşlar bitirme projemde bir navigasyon yapmak için bu tarz gömülü işlemcilere ihtiyaç duydum. Öncelikle ben bir elektronik öğrencisiyim ve programlama, linux vs. gibi şeylerden oldukça uzağım. Fakat bu işlerin içine girince yeteri kadar bilgi elde etmeye çalışıyorum yani bunlar üzerinde de çalışmalarım sürüyor. Programlamayı bir kenara bırakırsak bir elektronik öğrencisi olarak benim projemde bir kart dizaynı yapmam gerekiyor. Raspberry Pi 2 BCM2836 işlemcisini kullanıyor fakat benim buna benzer bir kart tasarımı yapabilmem için bir işlemciye ihtiyacım var ve ben bu işlemciyi ne temin edebiliyorum ne de devre şemasına ulaşabiliyorum. Birkaç aydır da sadece bunun üzerine araştırma yapıyorum ama çok net söyleyebilirim ki işlemciye ait bir devre şeması vs. yok. Tek bilgi Cortex A7 yapısında olduğu. Bende burada şu soruyu sormak istiyorum. BCM2836 yerine Türkiye'ye sipariş verebileceğim bir işlemci tavsiyeniz var mı?

Teşekkürler.
Ara
Cevapla
#2
Gerçekten aramızda hiç elektronikçi yok mu arkadaşlar. Sanki bir ilki yapıyormuşum gibi dünya genelinde bunlar hakkında bilgi bulamamak ne berbat birşeymiş. Yazılımcı olmamanın getirdiği güçlükler ile böyle bir projeye başlamaktan dolayı inanılmaz pişman oldum. Bu tür boardlar tamamen yazılımcılar içinmiş anladığım kadarıyla. Tabi bunu bitirme projesinin ortasında anlayana ne derler bilmiyorum. Raspberry ile iletişime geçtim fakat herhangi bir bilgi paylaşamayacaklarını söylediler. Gerçekten inanılmaz. Teşekkürler herşey için.
Ara
Cevapla
#3
Türkiye'de de bu tür kart üreten yerler var. Birisi Poyraz'ı geliştiren Bilims Firması. Diğeri de Erdoğan Bilgici ve arkadaşlarının uğraştığı proje. Robotistan.com sitesi de TinyLab adında bir ürün geliştirme aşamasında. En azından yardımcı olabileceğini düşündüğüm yerler bunlar.
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
---------------------------------------------
Raspberry Pi Model B 256 Mb
Raspberry Pi Model B+
Cevapla
#4
Teşekkürler ilginiz için ama benim bahsettiğim şey bir kart değil. Kart olarak zaten Raspberry Pi 2 yi kullanmaktayız. Bahsettiğim şey qualcomm veya broadcom un işlemcilerine sahip olabilmekti. Fakat bu tür şirketler çok daha büyük ihtiyaçlara ve büyük şirketlere göre cevap veriyor maillerine vs. Uzun çabalarım ve yoğun maillerim sonucunda bu işlemcilere sahip olamayacağımızı anladık. Fakat ilgilenenler için yazayım buraya. NXP nin işlemcilerine ve datasheetlerine ulaşmak mümkün. Yani aynı mimaride işlemcilere markası farklı olsa da ulaşılabiliyor. Broadcom hiçbirşey paylaşmıyor, şematikler dahil. Fakat Raspberry ile olan iletişimimde yetkili bana "Compute Module" önerdi ve gerçekten aradığımız şey tam da buydu. Eğer ilgilenenler varsa bu modülü alsınlar. Çünkü size bir modül gönderiyorlar ve bu modül işlemci ve ram e sahip. Yani bunlar için ekstra bilgiler gerekirken bu yükü raspberry ortadan kaldırmış. Ayrıca deneme board u da var. Modülü deneme board una takarak tıpkı bir kartı kullanır gibi orada işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.
Ara
Cevapla
#5
Ben size boardu üretenlerin bu işlemcileri mecburen temin ettiklerini, sizin de onları nasıl temin ettikleri hakkında bilgi alabileceğinizi düşünerek yazmıştım. Sorun yok. İşiniz görülmüş bir şekilde.
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
---------------------------------------------
Raspberry Pi Model B 256 Mb
Raspberry Pi Model B+
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi