Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Soru] Raspberry pi e başlamak için aklımdaki sorular ve yardımlarınız
#1
Herkese Merhaba;
 Uzun süredir geliştirme kartı hevesim vardı, üzerine yaptığım araştırma hep aralıklı ve kısa olduğu için bilgi bütünlüğü bi türlü oluşmadı bu yüzden bi yerden başlayamıyorum. Burada sorularıma cevap bulacağıma ve aranıza katılacağıma inanıyorum. Öncelikle hiçbir geliştirme kartı tecrübem yok bilgisayarda yazılım üretebiliyorum o da sadece problem çözme şeklinde örn.600851475143 sayısının en büyük asal çarpanı nedir?)  problemleri en kısa sürede çözecek yazılımlar geliştirmeye en az kodla en az ram tüketerek sonuca ulaşmaya çalıştım. başarılı olduklarım da oldu istediğim sonuca ulaşamadıklarım da... bu pratiklik ihtiyacı beni python a yönlendirdi ama yetmedi fiziki ortamda hareket eden nesneler üretmek istiyorum bunu yine python dili ile istiyorum her çeşit sensor ü kullanabilmek çeşitli motorlar, ışık, ses, görüntü vs. sürebilmek istiyorum ama python kullanma isteği beni arduino dan uzak tuttu ve raspberry de karar kıldım sizce bu isteğimde hata etmiş miyimdir?
   Almak istedğim model ise sadece elektronik projede kullanacağım için zero w ya da yeni pico. bunların dışında önereceğiniz var mı ya da ikisinden hangisini neden tercih etmeliyim. internettte raspi ve banana karşılaştırmaları izledim banana önde ******ü bazı yerlerde ama bu üstünlüğü banana daha iyi pc olarak kullanılabileceği için mi sonuçta bana elektronik proje için lazım ve raspi bu konuda kütüphane olarak daha geniştir diye tahmin ediyorum. ram la çözünürlükle 4k ile işim yok. sizce doğru mu düşündüm?
   Raspberry pi de mesela servo kontrolü için kütüphane mi kurmak gerekir ? her model için bu kütüphane ayrı mı yoksa tüm modellerde geçerli mi ? mantık olarak pinleri ayrı işlemcileri ayrı olduğu için kütüphaneleri farklıdır diye düşünüyorum, dedim ya sıfır bilgiye sahibim.
   Raspberry pi i istersek işletim sistemi olmaksızın mikrodenetleyici gibi kullanarak harici bi pc ile debuglayıp kullanabilir miyiz? mesela pyboard micro python gibi ya da arduino gibi.. illa işletim sistemi mi olmalı? çünkü hızlı olasını isterim ve işletim sistemi ile kasacaktır diye düşünüyorum. internettte raspberry ile quadrocopter yapanlar var yani bunu yapan bi pc ile daha bi çok şey yapılabilir diye düşünüp raspberry e güveniyorum.
   yeni raspberry pi pico ise işletim sistemsiz çalıştığını sanıyorum. peki ona kütüphane nasıl yüklenecek bu konuda kaynaklar şimdilik yetersiz midir? öyleyse ne kadar sürede kullanılabilir bi sistem olur ? sizce pico mu ya da zero w mi almalıyım ? bu soruyu sadece elektronik proje için soruyorum network kontrollü ev ya da bulut gibi projeler için değil. çünkü acemilik sürecindeyim bu süreçte sadece elektronik hobi ile geçsin istiyorum.
   Zero w ve pico aynı anda kaç sensor okuyabilir ve kaç sürücü sürebilir? kullanılabilecek portların yarısı sensor giriş yarısı sürücü çıkış desek x sensor x sürücü eder, burada x kaç eder? ya da sensor ve ya sürücü için sadece belli portlar mı var? bunu port üzerindeki hangi terimle anlıyoruz?  
   Tüm portları kullanarak proje yapsam zero w ve pico çok ısınır mı? belli bi kapasitesi var mı? Her türlü giriş çıkış tipi için yeterli olup olmadığını nasıl anlarım? istediğim sürücüyü sürememe, sensor okuyamama sorunum olmaması için portlarda veya raspi de hangi değerlere dikkat etmem gerekir? 
   Şimdilik bu soruları aydınlatsam yola çıkacağım inşallah, Sorularda bilgi eksikliği varsa kusura bakmayın konu hakkında ilgi ve hevesten başka bişeyim yok. Cevapta yardımcı olmak isteyenler, amacımı sorup ona göre yardım etmek isteyebilirler, uzun vadede otonom araç tasarlamayı düşünüyorum varmak istediğim nokta o. şimdilik tüm bu yardımlarınızla belki emeklemeyi öğrensem iyidir zor bi iş çünkü sıfırım. belki amacıma ulaşamam ama hiç olmazsa çocuğum benden görüp aşıyı alır bayrağı o ileri ****** belki. Bu yüzden mikrodenetleyici/mikrokontrolör değil de mini pc ile yola başlamak istedim, insana daha çok kapı açıyor ayrıca mikrodenetleyici/mikrokontrolör işlerini de yapıyor o yüzden bana arduino önermeyiniz ve kusuruma bakmayın. Yardımlarınız için teşekkürler 
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Raspberry kafamdaki sorular hknarpa 0 1,253 01-19-2019, 12:53 PM
Son Yorum: hknarpa
  ikinci el cihazı kullanmaya başlamak deviloper 1 1,530 01-14-2019, 01:27 AM
Son Yorum: Arda
  [Soru] Kafamda deli sorular - Yardımınıza ihtiyacım var ossasmaz 1 2,749 05-04-2016, 10:23 AM
Son Yorum: Rainlalert
  rasbian pi3 hakkında sorular zurkes 3 4,687 04-09-2016, 03:14 PM
Son Yorum: saintyunus

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi