Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Soru] Raspberry Pi ler ile ethernet üzerinden haberleşme!!!
#1
Arkadaşlar merhaba

20 veya 30 adet raspberry pi 3 'ü kendi arasında haberleştiren bir sistem yapmam gerekiyor(işletim sistemi Windows IoT Core).İnternetten araştırdığım bilgilere göre bu işi Windows Azure ile yapabilirim görünüyor.Lakin Azure nin dışında sistemleri kendi aralarında (20 30 adet Raspberry pi 3 düşününün.) haberleştirip ana Raspberry pi ile sistemleri yönetip hareket ettirmem gerekiyor.Bu konu hakkında önceden çalışma gerçekleştiren bir arkadaşımız var mı? yardım ederse sevinirim.
Ara
Cevapla
#2
Webserver ile yapabilirsin. Bütün hepsi aynı adresi kontrol eder ordan bilgi alır. Server o dediğin ana raspberry pi da kurulu olur. Merak ettim de neden 20 30 ? Bunların hepsi aynı ortamda mı kullanılacak ? Çok masraflı olur diye düşünüyorum. Ardunio ile haberleşmeyi de inceleyebilirsin. Onlarada wifi modülü takılabiliniyor diye duydum. Tek rp ile onlara komut gönderebilirsin eğer ardunio yeterli olursa.
Cevapla
#3
bununla ilgili olarak elinizde yardım alabileceğim bir kaynak veya video dosyası mevcut mu ? Sistemler aynı ortamda olacak ama yan yana değil 10 m 20 m aralıklar halinde olacak.Evet zigbee modüller ile bu yapılabilir.Ama kablosuz haberleşemeye ihtiyacım olmadığını düşünüyorum.Yardımlarınız için teşekkürler.
Ara
Cevapla
#4
(07-10-2017, 11:08 AM)hamit Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bununla ilgili olarak elinizde yardım alabileceğim bir kaynak veya video dosyası mevcut mu ? Sistemler aynı ortamda olacak ama yan yana değil 10 m 20 m aralıklar halinde olacak.Evet zigbee modüller ile bu yapılabilir.Ama kablosuz haberleşemeye ihtiyacım olmadığını düşünüyorum.Yardımlarınız için teşekkürler.

https://www.raspberrypi.org/documentatio.../apache.md

Rp nin kendi sitesinde apache ve php kurulumunu anlatmış. Eğer ana rp ye bu kurulumu yaparsanız bir web sayfası üzerinden tüm rpler ana rp deki komutları görebilir. Mesela bir sayfada yapılacakları listelersiniz. Sonra onu sürekli kontrol eden cihazlar zamanı gelince o kodu çalıştırabilir.

Örnek vermek gerekirse 

komutlar.php?id=rp1 sayfasında 1. rp için gönderilen komutlar bulunur
bu sayfaya sadece ilk rp girecek diğerleri ise kendi id numasına göre id=rp2 gibi diğer parametreler gönderebilir.


Tabi bunların aynı ağda olması gerektiğini de hatırlatmak gerekir. Tüm rp'ler aynı modeme bağlanınca ve ana rp de gerekli server dosyaları kurulunca o cihazın ip adresini tarayıcıya girerek o sayfaya ulaşabilirsiniz. Yani yeni adres 192.168.1.50/komutlar?id=rp1 gibi bir şey olacak. Tabi bu ip adresi sadece örnek.
Cevapla
#5
Anlıyorum.Ama bu gönderdiğiniz işlem anladığım kadarıyla Raspian işletim sistemi ile yapılabilir.Ben windows 10 IoT core kullanıyorum.Bu işlem geçerliliğini yitirebilir @cyberwacky
Ara
Cevapla
#6
(07-11-2017, 04:45 PM)hamit Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Anlıyorum.Ama bu gönderdiğiniz işlem anladığım kadarıyla Raspian işletim sistemi ile yapılabilir.Ben windows 10 IoT core kullanıyorum.Bu işlem geçerliliğini yitirebilir @cyberwacky

Doğru adımlar windows için farklı olacaktır ama yinede benzer işlemler yapılacak. İnternette raspberry windows server kurulumu diye ararsanız çıkacaktır.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi