Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Soru] Rpi B + ve MCP3202C ADC ile Akım sensöründen veri okuma
Merhaba,
Rpi ile tanışalı henüz iki ay oldu. Yeni sayılırım. Aşağıdaki linkte bir ADC uygulaması var. onu çalıştırdım.
http://skpang.co.uk/blog/archives/615

ADC ile ilgili farklı bir sorum olacak.

Elimde 0-5V DC çıkış veren bir akım ölçüm sensörü var. Aşağıdaki linkte görebilirsiniz.
http://www.crmagnetics.com/Products/CR4110-P42.aspx

Sensör üzerinde şöyle bir bağlantı şeması var.
sema.jpg

Sensör 24V DC ile besleniyor. Bu nedenle rpi ninki dışında harici bir güç kaynağı kullanıyorum. Örnek devrede ölçüm yapılan potansiyometre rpi den besleniyor. Ama akım sensörü rpi den beslenmiyor. Bu durumda ADC ye bağlantı nasıl olacak?  
Yorumlarınızı bekliyorum.
Ara
akım sensörü üzerindeki VDC1 ucu MCP3002 CH0(pin2) bağlayın.
Akım sensörü GND ve RasPi GND birbirine bağlanacak
GND aynı olmalı ki ölçüm min-max değeri 0-5V olabilsin.
RasPi'ye bağlantı öncesi VDC1 ucunda değişken yük altında kaç volt var ölçmekte fayda var.

Kolay gelsin,
Ara
Yardım için teşekkür ederim.
MCP nin beslemesine 3.3 v verdim bu durumda pin 2 ye de 0-5 v yerine 3.3 v mu vermem gerekir?
Sınır degerini bilmiyorum ama 5 volt geçmez sanırım. Eğer geçerse sıkıntı olur mu?

(12-28-2014, 10:21 PM)thunderbolt Nickli Kullanıcıdan Alıntı: akım sensörü üzerindeki VDC1 ucu MCP3002 CH0(pin2) bağlayın.
Akım sensörü GND ve RasPi GND birbirine bağlanacak
GND aynı olmalı ki ölçüm min-max değeri 0-5V olabilsin.
RasPi'ye bağlantı öncesi VDC1 ucunda değişken yük altında kaç volt var ölçmekte fayda var.

Kolay gelsin,
Ara
3.3V üzeri MCP3002'de değil, RasPi tarafında sıkıntı yaratabilir.
sizin sensor 3.3V ile ölçüm yapmaz bence, 24V ile beslenmesi gerekiyor

yapmanız gereken önce sensor ölçüm yaparken gerçekten ölçümün doğru olduğunu analayacak bir düzenek kurmak
bu aşamada kesinlikle RasPi'ye bağlamayın. Multimetreyi ADC çıkış ucuna bağlayın ölçtüğünüz değer ana yükten çekilen akım ölçüsünde değişecektir. Öncelikle bu voltajın alt ve üst limitlerini bulun.
gerçekten ana yükten çekeceğiniz maks akımı geçirirken de ölçüm yapmanız gerekir.
eğer 3.3V üzerinde ise logic converter kullanarak 5V'tan 3.3V'a indirmek gerekir.
Ara
Teşekkürler. Converter ile deneyecegim
Ara
Dönüştürücü tamam fakat.

Kullandığım mcp3202 adc entegresi hakkında bir sorum olacak.

8 nolu pin VDD/VRef,
6 nolu pin Dout ve
2 nolu pin ise CH0.
şimdi sorum şu:

ADC nin 2 nolu CH0 pinine 0-5 Volt DC gerilim veren bir analog sensör bağladım.
ADC nin Vref ucuna ise 3,3 Volt verdim.
Bu durumda Dout ucundan alacağım digital voltaj seviyesi
0-5 Volt mu yoksa 0-3,3 volt mu olur?
Ara
Sorumun cevabını bulamadım ama MCP nin referans voltajını 5 volt yaparak sorunumu çözdüm.
Ara
bu mantıkla, VRef 3.3V olursa dönüştürücüye gerek kalmadan kullanmak mümkün olmalı
kolay gelsin,
Ara
Mümkün ama doğru ölçüm için ölçülen sensör çıkışını nda 3.3 volt olması gerekir.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  RPi 3B ile 4/20mA titreşim sensöründen analog değer okuma FurkanK 0 790 05-29-2019, 02:16 PM
Son Yorum: FurkanK
  DS18B20 Sensöründen aldığım sıcaklık verisini bulut ortamına nasıl aktarırım? emrahbyrk 1 1,678 05-28-2017, 10:47 PM
Son Yorum: cagriari
  [Soru] SCT-013 Akım Sensörü Okuma coskukoz 2 3,061 04-25-2016, 10:09 AM
Son Yorum: coskukoz
  [Soru] Raspberry pi Bluetooth tuş verisi okuma fozbek 1 2,580 01-05-2016, 09:07 PM
Son Yorum: Arda

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi