Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
[Soru] Uzaktan Başka Bir Cihaza Dosya Aktarımı
#1
Herkese merhaba, Raspberry'me Transmission kurdum. Kendi ağım içinde uzaktan erişip torrent ekleyip çıkarabiliyor, başlatıp durdurabiliyorum. Windows 7 üzerine Transmission GUI kurup pc üzerinden de iletişim kuruyorum. Ağ adresi/9091 şeklinde cep telefonundan da yine transmissiona erişebiliyorum. Aynı zamanda uzaktan erişim kullanarak Raspberry arayüzünü Windows'tan yönetebiliyorum. Bunlar harika şeyler. Bu forum sayesinde bunları başardım. Başka bir isteğim daha var size danışmak istedim mümkün müdür diye. İstediğim şu:


1- Kendi ağım dışında olduğum zaman local ip değil de isp'nin bana atadığı ip ile yine transmissiona erişebilir miyim?


2- İnen torrentleri Raspberry'ye bağlı olan harici diski sökmeden ağ üzerinden Windows kurulu PC'ye kopyalayabilir miyim?


Şimdiden teşekkür ederim.
Ara
Cevapla
#2
1. tamamen modeme bağlı bu sorunuzun cevabı. Modemden dışarı çıkış ip sini raspberry pi adresi yapıp firewall'ı kapamalısınız. Zyxel modemlerde "default gateway" bu değerin adı. Bu sayede http://ipadresiniz yazınca modem arayüzü değil raspberry pi karşılar.

2. Ağdaki Windows diskler paylaşımda mı? Eğer paylaşıma açıksa diskler Ubuntu için olan şu makaleyi birebir Raspberry Pi'de de uygulayarak ağ diskini bir klasöre mount edebilir, download yolu olarak da onu seçebilirsiniz. Fakat şahsen ben tavsiye etmiyorum downloadları direkt ağdan yapmaya, hem sürekli bir ağ trafiği hem de iki farklı kaynağa bağlı oluyor indirmeniz.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#3
Gerekli olmadıkça verileri tek bir sürücüde toplamak daha mantıklı. Bu sürücüyü paylaşıma açarak diğer cihazlarında aynı dosyaları paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Bir nevi bulur sistemi gibi düşünün.
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
---------------------------------------------
Raspberry Pi Model B 256 Mb
Raspberry Pi Model B+
Cevapla
#4
Zaten ifade etmek istediğim oydu. Raspberry'e bağlı sabit bir diskim var. Ben ağ üzerinden bu diske inmiş bir dosyayı Windows üstüne almak istiyorum. Çünkü filmleri masaüstü bilgisayarımdan oynatıyorum.
Ara
Cevapla
#5
@2Shane - Diske indirin, indirilen klasörü de Samba ile paylaşıma açın, dilediğinizde kopyalarsınız. Ben öyle yapıyorum.
Lütfen özel mesajla soru sormayın arkadaşlar. Cevaplamayacağım. Bu forumdaki ben de dahil herkese sorabilecekken neden bir kişiyle yetinesiniz ki?

-Dubito, Ergo Cogito, Ergo Sum
Ara
Cevapla
#6
@Arda deneyeceğim yanıt için çok teşekkür ederim.
Ara
Cevapla
#7
Merhaba.Yazdıklarınızı okudum çok güzel şeyler yapılanlar.Ben yeni bir raspberry kullanıcısıyım. Raspberry arayüzünü windowstan yönetmek  ve torrent indirip harici hdd ye kaydetme hakkında yardımcı olurmusunuz?
Ara
Cevapla
#8
Sormak istediğiniz şeyleri sorun, elbette bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmak isteriz.
@Arda nın raspi.gen.tr de yazmış olduğu güzel makaleler var.

Transmission
http://www.raspi.gen.tr/2012/08/07/raspb...nu-kurmak/

Samba
http://www.raspi.gen.tr/2012/08/09/samba...-ayarlama/

http://www.raspi.gen.tr/2012/12/26/samba...e-korumak/

Bu anlatımları referans alarak işlerinizi yapabilirsiniz.
Yine olmazsa sorun, bilen birileri cevap verecektir.
Ara
Cevapla
#9
Merhaba arkadaşlar,

Bende 15 günlük raspberry hayranıyım.

Pi3 kullanıyorum. VNC ile windows ile bağlantı kuruyorum. Merak ettiğim ve yapmak istediğim bır konu var. 
Web üzerinde bir web sayfasının örneğin  http://abcdef.com/deneme klasörü içeriğini 15 dk da bir kontrol edip değişiklik varsa pi içindeki /home/pi/videos klasörüne kopyalamak yani eşitlemek.


Kod:
scp -P 80 -r http://abcdef.com/deneme /home/pi/videos

komutunu denedim ama lokal klasör hatası diyor.
Confused
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi