Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
Share Thread:
Zero'ya hdmı ile güç saglama
#1
Merhaba arkadaşlar.araştırmama göre hdmı standby modunda 50 mA, acık iken 900 mA güç saglıyormus. Bunu usb power girişine gerekli pinler ile baglayarak güç saglamak mumkun mu? Bununla ilgili kaynak bilen var mıdır?
Ara
Cevapla
#2
Her devrede bir + birde - kutup vardır bu değişmez diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin kablo mühim değil kesinlikle.
Doğru çıkış ve girişleri işeleştirdiğinde eğer yeterli enerji var ise cihaz çalışır ister bir led olsun bu bağladığın istersen buzdolabı  Smile
Artı olarak şunu ekliyim kullandığımız cihazlar hassas cihazlar genellikle kendi üzerlerindeki akım koruyucular adaptorden gelen akımları düzenliyor fakat hdmi cıkışından gelen bir enerjiyi stabil tutman gerekir yani cihaza gerektiğinden fazla elektirik gelirse veya bağladıgın monitor,tv cıkışı arızalı ve fazla voltaj verirse kullandığın cihaz yana bilir yani dikkatli ölçümler yaparak durumu dalgalanmaları ölçmenlazım.

-ilk olarak pinleri bulman gerekiyor(hdmi kablosu önemli değil, elektriği taşıya bilicek adette sarılmış bakır teller bile yeterli olur)
-tv çıkışında bulduğun pinlere bağlayıp yada takıp akımı ölçmen gerek
-bu ölçtüğün verilerin tepe değerini göze alarak cihaza elektriği vere bilirsin.

Genel olarak bunlar var ama bence kendini yorma Smile ince iş yapman gerekicek büssürü ölçüm bunlar için zaman para emek gerekicek adaptörü kullanman daha iyi olur bence Smile sana kalmış tabiki.
 
iyi çalışmalar
Idea Raspi Acemi
Ara
Cevapla
#3
HDMI kablosunda pin 18 +5volttur. Ancak bu hat sinyalizasyon içindir. Şuan ki hdmi standartları güç iletmeye uygun yapılmamıştır ve bu pinden çekebileceğiniz max akım 50mA'dir. Birkaç diyot ve köprü ile hdmi ile güç iletimi yapılabilir belki. Ama standart tasarıma uygun olmadığı için muhtemelen ya görüntü sinyalleri bozulur ya da hdmi kablosu komple bozulur Smile
Neden yeni bir standart ile güç iletimini kabloya dahil etmiyorlar derseniz bence bağlanacak cihazların çoğunun çok farklı değerlerde -kimi zaman çok yüksek, kimi zaman çok düşük- güç tüketmesinden dolayıdır.
Ara
Cevapla
#4
Anladım soyledıklerinizi ama ebayda soyle bir güç kablo adı gorunce aklıma takılda. 

http://m.ebay.com/itm/321704481411
Ara
Cevapla
#5
Alıp denemek lazım 10 tl bişi. Eğer denersen bizimlede paylaşırmısın. Dediğim şey bu cihazdada gecerli akımdan koruyan herhangi bi direnç yok dikkatli olmak lazım.
Idea Raspi Acemi
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi