Raspberry Pi Türkiye Forumları
[Proje] Projem için yardım ve tavsiye. - Baskı Önizleme

+- Raspberry Pi Türkiye Forumları (https://forum.raspi-tr.com)
+-- Forum: Raspberry Pi (https://forum.raspi-tr.com/forum-raspberry-pi)
+--- Forum: Yardım (https://forum.raspi-tr.com/forum-yardim)
+--- Konu Başlığı: [Proje] Projem için yardım ve tavsiye. (/konu-proje-projem-icin-yardim-ve-tavsiye)

Projem için yardım ve tavsiye. - emrahkaracam - 12-21-2015

Raspberry pi ve birden fazla arduino kullanan ile bir proje fikrim var. Ancak işletim sistemi konusunda kararsızım. Gerekli siparişleri verdim. Onlar gelene kadar bu konuda fikrimi netleştirmek amacıyla konu açtım. 

Projede  Raspberry pi yerel ağa internete bağlı olacak ve üzerinde kullanıcının bilgi alma ve ayarların yapıldığı bir web arayüzü çalıştıracak. Raspberry pi üzerinde ayrıca bir iki sensör ve bir de arduinoya kablosuz komut gönderen bir modül (şimdilik nRF24L01) , belki bir de renksiz lcd ekran olacak. Kısacası projenin beyni rasbperry pi sensörlere ve yapılan ayarlara göre arduinolara kablosuz olarak sen şunu yap sen şunu yap diye komut verecek.

Kullanacağım işletim de sistemi sadece ihtiyacım olan şeyleri içeren temel özelliklere sahip core sürüm olmalı. Grafik arayüz vs istemiyorum. Cihaza ekran bağlı olmayacak sadece web arayüzünü çalıştırması ve gpio ları kontrol etmesi yeterli. Bir router veya nas cihazını tarayıcıdan yönettiğiniz gibi yönetilecek. Windows 10 Iot bildiğim kadarıyla zaten böyle çalışıyor ama Linuxun böyle bir çekirdek sürümü var mı henüz bilmiyorum? Şimdilik snappy ubuntu core diye bir sürüm gözüme çarptı. Ne olduğunu şimdilik bilmiyorum. İleriki aşamalarda bu arayüze bir sununcu aracılığı ile uzaktan erişim de yapılabilecek.

Kendim visual studio ve c# dili bildiğim için şimdilik Windows 10 IoT Core düşünüyorum ama sayfasında bunun sadece rasbperry pi 2 için olduğu belirtilmiş. Proje geliştirme aşamasında daha rahat çalışmak için raspberry pi 2 üzerinde çalışacak olsam da nihai üründe daha kompakt olan zero ya geçmeyi düşünüyorum. Ayrıca windows da kaynak ve örnek kod bulma konusunda daha kısıtlı gibi geldi. Performans ve kaynak tüketimi konusunda da hangisi iyidir şimdilik fikrim yok.

Bunlar dışında her türlü fikre de açığım. Şimdiden teşekkürler.

RE: Projem için yardım ve tavsiye. - Yunus YAMANER - 12-21-2015

Sade bir işletim sistemi istediğiniz için, Minibian veya DietPi yi önerebilirim...

RE: Projem için yardım ve tavsiye. - emrahkaracam - 12-22-2015

(12-21-2015, 03:19 PM)Yunus YAMANER Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sade bir işletim sistemi istediğiniz için, Minibian veya DietPi yi önerebilirim...

Teşekkürler Minibian iyi görünüyor.

RE: Projem için yardım ve tavsiye. - lonicera - 12-22-2015

Merhaba,

Linux sistemleri için python öğrenmenizi tavsiye ederim. c# ile performans ve döküman sıkıntısı yaşamanız muhtemel. Bu sayede aydınık tarafada geçiş yapmış olursunuz Smile. Web arayüzü içinde flask web sunucusunu öneririm. Hem hızlı hem de öğrenmesi kolay.

Kolay gelsin

(12-22-2015, 01:38 AM)lonicera Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Linux sistemleri için python öğrenmenizi tavsiye ederim. c# ile performans ve döküman sıkıntısı yaşamanız muhtemel. Bu sayede aydınık tarafada geçiş yapmış olursunuz Smile. Web arayüzü içinde flask web sunucusunu öneririm. Hem hızlı hem de öğrenmesi kolay.

Kolay gelsin

Karanlık tarafın gücünü hafife alma   cool.gif  Ayrıca Hintli arkadaşın ms e ceo olmasından sonra içindeki iyilik az da olsa göründü. Diğer platformlar da yavaştan desteklenmeye başladı. Asp.net 5 ile geliştirilen site diğer platformlarda çalışabiliyor. Muhtemelen raspberry de de çalıştırmanın bir yolu vardır. Ama flask yerine başka bir web server gerekebilir bunun için.

Flask da baya iyi bir şeye benziyor. Cihaz gelince hepsini deneyeceğim bunların.

Bir soru daha sorayım. Cihaza doğrudan ulaşmak ve geliştirme işini kolaylaştırmak için yazılımı raspian üzerinde geliştirsem. Derledikten sonra bunu minibian üzerinde çalıştırma konusunda sorun yaşar mıyım?

Bu arada visual studio içinde flask, Django, bottle gibi proje templateleri var. 

Ama nasıl programlayacağım konusunda pek bir fikrim yok şimdilik  Big Grin Mesela kullanıcının web arayüzünden girdiği veriyi nasıl post edip json dosyasında tutacağım? Arka planda istediğim gibi bir algoritmayı nasıl yürüteceğim? gibi bir sürü soru işareti oluştu. Bir şekilde uğraşa uğraşa yapacağız artık. Asp.net de bunlar kolaydı yav.

Bir de derlenen projeyi incelediğimde py uzantılı dosylar mevcut içinde. Linuxda bildiğim kadarıyla bu dosyaları terminalden çalıştırarak projeyi başlatıyoruz. Ama kodlar gözüküyor. Ben koda erişilmesini istemiyorum.

RE: Projem için yardım ve tavsiye. - lonicera - 12-22-2015

Selam,

Öncelikle rasbian ve minibian arasında pythonla yazdığınız kodların çalışması konusunda sorun yaşamazsınız. Ancak raspbiana kurduğunuz python modüllerini, minibiana da kurmanız gerekli. Ama neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsunuz ki? Putty ile sftp kullanara bu iki dağıtımada, windows üzerinden ulaşıp geliştirme yapabilirsiniz? Kodların gözükme konusuna gelince, açıkcası hiç kodlarımı kapatmaya çalışmadığım için sorunuza bir yanıtım yok. Visual Studio içerisinde bu modüllerin olması bana da ilginç geldi. Demek ki gerçekten güç uyanıyormuş Smile.

Forumda Projeler kısmında yer alan Piraba başlığına bakarsanız, orada model aracımı cep telefonu ile kontrol ettiğimi göreceksiniz. Cep telefonunun gyroskop verileri javascript ile alınıp GET ile flask'a gönderiliyor ve ona göre GPIO pinleri kumanda edilmekte. Yine hazırladığım bir meteoroloji istasonuda arduino üzerinden seri bağlatıdan aldığı verileri parse edilip, json olarak web sayfasına göndermekte. Bu iki projede de flask kullanıyorum ve verileri web ile python arasında aktarması inanılmaz kolay. Altyapınız olduğundan verileri post edip ve almak sizin için çok sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.

Aydınlık tarafta görüşmek ümidiyle Wink  Kolay gelsin...

Not: Meteoroloji istasyonu için : http://194.27.204.17 adresine bakabilirsiniz.

Olayı çözmeye başladım yapabilirim gibi görünüyor Ama Python da html gibi kodların açık olması çok saçma geldi. Windows da dll veya exe yerine c# dosyaları kullanılması gibi bir şey bu. 

Kodu kapatmak istiyorum çünkü yeterince iyi bir ürün ortaya çıkarsa  ticari ürün olma durumu var. Kapalı kaynak olmazsa Python macerası başlamadan biter.

RE: Projem için yardım ve tavsiye. - ugurilter - 12-22-2015

Kodu kapatmak yerine obfuscate edebilirsiniz. Googleda python obfuscation diye aratıp incelemenizi tavsiye ederim.